banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
21 Ocak 2016 Perşembe 11:38
CHP'de gözler yeni MYK'da
banner188
banner213
banner230

CHP'nin, Genel Başkan, Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin seçildiği 35. Olağan Kurultayı, 16-17 Ocak tarihinde, Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. İlk devir umumi başbuğ seçiminin yapıldığı kurultayın ikinci gününde de kurultaydan sonradan en mezun uzuv bulunan 60 şahsiyet PM ve 15 şahsiyet YDK üyeleri belirlendi. Yeni PM'nin ardından, gözler Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun oluşturacağı acemi MYK'ya çevrildi. Kılıçdaroğlu'nun cumartesi haset acemi PM üyeleriyle ilkin toplantısını yapması ve ayrımsız devir de acemi MYK'yı açıklaması bekleniyor.

Dar müşterek ekip ve ağırlıklı namına acemi isimler

CHP liderinin, acemi MYK'da hâlâ dar müşterek ekip ve ağırlıklı namına acemi isimlerle çalışacağı kestirim ediliyor. Kulislerde, PM seçiminde en efdal oyu bulunan Selin Sayek Böke'nin koltuğunu koruyacağı ve Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı vazifesini baştan üstleneceği anlatım ediliyor. Daha ilkin Sencer Ayata'nın üstlendiği AR-GE, Bilim Yönetim Platformu Genel Başkan Yardımcılığı düşüncesince ise gine bu kontenjandan PM'ye giren emektar saylav Ayşe Eser Danışoğlu'nun ismi geçiyor. 

Eski Musul Konsolosu Yılmaz, MYK'ya girebilir

Murat Özçelik'in istifasının arkası sıra boşalan ve akıbet devre bu rolü arızi namına Faik Öztrak'a sağlayan Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun gine müşterek diplomatı yeğleme etmesi biçiminde ise rolü emektar Musul Konsolosu ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın alması, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer'in ise Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olabildiği belirtiliyor. 

İlk el sıralamasında Tekin olmayacak

Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı düşüncesince yavuklu bulunduğu evcil seçimlerden beri 'yol arkadaşı' namına isimlendirilen ve 3 Kasım 2010'daki MYK'dan beri rastgele yönetimde fariza düzlük İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ilkin el dizelge dışı kalacak. PM'de ehliyetli oyu alamayan Gürsel Tekin, acemi MYK'da da bulunamayacak. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Tekin'den boşalan Genel Sekreterliğe Hakkı Süha Okay'ı getirebileceği belirtiliyor.Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Antalya Milletvekili ve emektar TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Osman Budak, Ordu Milletvekili Seyit Torun'un ismi da fırka kulislerinde MYK düşüncesince ismi sabık başka isimler.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 21.01.2016 11:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol