banner200
banner222
12 Eylül 2011 Pazartesi 16:25
ÇHD'li avukatlardan protesto
banner188
banner213
banner230
Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na üstlerini aratmadan girmek isteyen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar ile güvenlik görevlileri arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Adalet sarayı önünde toplanan ÇHD üyesi avukatlar, bina girişinde üst araması yapılmasını eleştirdikleri bir pankart açtı. Grup üyeleri, daha sonra da üst araması yaptırmadan adliye yerleşkesine giriş yaptı. Bu sırada avukatlar ve güvenlik görevlileri arasında kısa süreli arbede oldu.

Güvenlik görevlileri, adliyenin B kapısından girişleri kısa süreliğine kapattı. Dışarıya çıkartılmak istenen avukatlar, bu durumu sloganlarla protesto etti.

Grup adına İstanbul Adalet Sarayı önünde bir açıklama yapan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay, güvenlik görevlilerinin kendilerine saldırdığını öne sürerek, şunları söyledi:

''Güvenlik görevlilerinin isimlerini istememize rağmen, biri dışında diğerlerinin isimlerini vermediler. Görevi kötüye kullanma durumu söz konusudur. Arkadaşlarımıza hakaret edildi, saldırıldı. Biz bunların takipçisi olacağız. Adliyeler bizimdir. Adliyeleri ne çevik polislerine, ne de özel güvenlik görevlilerine terk etmeyeceğiz. Bu alanlar, bizim çalışma alanlarımızdır. Avukatlar, Avrupa'nın en büyük adliyesine kimlik kartını gösterip, üstü aranmadan giremiyor. Girmek istediklerinde de saldırıya maruz kalıyor. Yasa dışı uygulamalara boyun eğmeyeceğiz. Avukatlık mesleğine yapılan hiçbir saldırıya duyarsız kalmayacağız. Adliyeler bizimdir, bizimle özgürleşecek.''

Tanay, güvenlik görevlileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını, avukatlara karşı yapılan ''yasa dışı arama'' uygulaması sona erinceye kadar da eylemleri sürdüreceklerini kaydetti.

Grup, açıklamanın ardından alkış ve sloganlar eşliğinde dağıldı.AA
banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol