banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
24 Şubat 2016 Çarşamba 18:27
Cezaevi ring aracı 'vitamin büfe' oldu

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı tarafından işletilen vitamin büfenin açılışını, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başmüfettişi Süleyman Hakan Atalay, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, proje sorumluları Başsavcı Vekili Adnan Tabar ile Antalya Cezaevi Müdürü Mehmet Özer yaptı. Portakal, limon, greyfurt ve nar başta olmak üzere taze sıkılmış meyve sularının satıldığı vitamin büfede normal hayatlarında da büfe işletmeciliği yapan iki hükümlü ve bir infaz koruma memuru çalışıyor.

HURDALIĞA ATILACAKTI

Projenin mimarlarından Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Tabar, bir ilki hayata geçirerek hep mahkum taşıdıkları ring araçlarında artık 'vitamin' taşımaya başladıklarını söyledi. Vitamin büfe olarak kullanılan aracın 2002 model bir otobüs olduğunu kaydeden Tabar, aracın mahkumların sevk edilmesinde kullanıldığını hatırlattı. Ring aracının ekonomik ömrünü doldurduğunu ve hurdaya ayrılması gerektiğini aktaran Tabar, 'Biz aracı hurdalığa atmak yerine bu şekilde değerlendirdik. Hükümlüleri çalıştırıyoruz ve onların da iş gücüne katkı sağlamaları için böyle bir fikir ortaya koyduk' dedi.

TAZE SIKILMIŞ MEYVE SUYU

'Bu araç kullanıldığı süre boyunca hep mahkum taşıdı ama artık vitamin taşıyacak' diyen Tabar, 'Bildiğimiz kadarıyla Türkiye'de ilk defa mahkum taşıyan bir ring aracı bu şekilde değerlendiriliyor. Bölgemizde portakal, nar ve greyfurt yetiştiriliyor. Bu da bize avantaj oldu. Yıllarca mahkum taşıyan araç, artık bu şekilde kullanılacak' diye konuştu.

2 MAHKUM, 1 İNFAZ KORUMA MEMURU ÇALIŞIYOR

Büfede açık cezaevinden 2 mahkum ve bir infaz koruma memurunun çalıştığını kaydeden Adnan Tabar, talebe göre bu sayıyı artırmayı düşündüklerini söyledi. Başsavcı Vekili Tabar, barda çalışan mahkumların normal hayatlarında da büfe işletmeciliği yaptığını vurguladı.

Açılışın ardından Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, Başsavcı Vekili Adnan Tabar, adliye memurları ile vatandaşlara meyve suyu ikramında bulunuldu.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 24.02.2016 18:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177