banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
29 Eylül 2016 Perşembe 12:02
Ceylanpınar ovaları suya doyacak
banner188
banner213
banner230

ANKARA

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Aşağı Fırat Projesi kapsamında bulunan Mardin Ceylanpınar Ovaları Cazibe Sulaması 1. Kısım Şebeke işi için imzalar atıldı. DSİ ile yüklenici firma arasında imzalanan sözleşme sonucunda 265 bin dekar zirai arazi suya kavuşturulacak.

Sözleşme bedeli 328 milyon 161 lira olan proje çerçevesinde Atatürk Barajı'ndan Urfa Tünelleri vasıtasıyla alınacak su, Mardin ana kanalıyla "Mardin Ceylanpınar Ovaları Cazibe Sulaması 1. Kısım Şebekesi"ne iletilecek. Şebeke kapsamında 124 kilometre CTP, 477 kilometre HDPE boru döşenecek.

Proje çerçevesinde kuzeyde Mardin Anakanalı, güneyde Harran Anakanalı, doğuda Kemerli Deresi, batıda Tektek Dağları arasında yer alan 265 bin dekar tarım arazisine sulama suyu sağlanacak. Projenin hizmete alınmasıyla yılda 96 milyon lira gelir artışı sağlanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, hükümet olarak göreve geldikleri günden bu yana özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki projeleri hayata geçirmeye gayret ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakanlığı döneminde verdiği talimatla özellikle GAP kapsamındaki projelere hız verdiklerini ifade eden Eroğlu, "Bölgede sulanmadık arazi bırakmayacağız. Ceylanpınar Ovaları 1. Kısım ile 265 bin dekar, 2. ve 3. kısım ile de 395 bin dekar olmak üzere toplamda 660 bin dekar zirai araziye su temin edeceğiz. Böylece bölgeyi zirai üretimde ihracat üssü yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 29.09.2016 12:02
Anahtar Kelimeler:
OvaCeylanpınarSuyaDoyacak
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol