banner200
banner222
02 Ocak 2013 Çarşamba 00:11
Çevik Bir'in İsyanı Büyüyor
banner188
banner213
banner230
BEN CEZAEVİNDE YATARKEN ‘AMİRİM' KARADAYI HALEN NEDEN DIŞARIDA?
28 ŞUBAT soruşturması kapsamında tutuklanan eski Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in 28 Şubat soruşturması kapsamında emri verene dokunulmamasıyla ilgili isyanı sürüyor. Bir'in “Emri veren Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, biz içerideyiz ama o dışarıda. “Hala neden Karadayı'yı almıyorlar” diye sitem ettiği öğrenildi. Bir geçtiğimiz haftalarda Karadayı hakkında suç duyurusu yapmıştı.

Suç duyurusu yaptım, ne oldu?
Sincan F Tipi Cezaevi'ne görüşmeye giden avukatlarına daha önce İsmail Hakkı Karadayı hakkında suç duyurusu yaptığını hatırlatan Çevik bir'in, “Hala neden Karadayı'yı almıyorlar” ifadesini kullandığı belirtildi. Alınan bilgiye göre Bir'in, avukatlarından soruşturmanın gidişi ve iddianame süreciyle ilgili bilgi alırken “Emri veren Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, biz içerdeyiz ama o dışarıda” dediği kaydedildi.

Herşeyi Karadayı emriyle yaptım
Daha önce Karadayı hakkında suç duyurusunda bulunan Çevik Bir, kendisinin 2. Başkan olarak sadece karargahtan sorumlu olduğunu ifade etmiş, gerçek sorumlunun dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı olduğunu söylemişti. Bir, hazırladığı suç duyurusu dilekçesinde, BÇG'nin tüm çalışmalarının Karadayı'nın izni ile başlatıldığı ve Karadayı'dan aldığı emirle BÇG çalışmalarını başlattığını iddia etmişti. Herşeyin yasalar içinde yapıldığını ileri süren Bir, soruşturmaya Karadayı'nın da dahil edilmesini istemişti.

İddianame UYAP'ta, son rötuşlar yapılıyor
28 ŞUBAT soruşturması kapsamında aralarında Çevik Bir'in de bulunduğu şüpheliler hakkında hazırlanan iddianame 550 sayfaya ulaştı. Yılbaşı sonrası iddianameyi bitirmeyi hedefleyen savcı Mustafa Bilgili, iddianameye ek tüm dokümanları UYAP sistemine kaydetti. 28 Şubat soruşturması kapsamında Meclis arşivleri taraması sürerken savcılığın daha önce ulaştığı tüm belgeleri UYAP sistemine yüklediği ve iddianameye ek olarak sunacağı kaydedildi. Savcı Bilgili, bu kapsamda iddianame yazımını sürdürürken yardım için savcı Kemal Çetin de harekete geçti. En kısa sürede iddianameyi bitirmeyi hedefleyen savcılığın belgeler ve ifadelerin çok olması nedeniyle iddianameyi yılbaşına yetiştiremeyeceği öğrenildi. Savcılık iddianameyi tamamlamak için müşteki ifadelerinin tamamlanmasını, bu kapsamda illere gönderdiği talimatların gelmesini bekliyor. Soruşturma savcısı Mustafa Bilgili'nin Genelkurmay Karargahından istediği tüm belgelerin gönderildiği öğrenilirken savcılığın bundan sonra karargahtan isteyeceği herhangi bir belge olmadığı ifade edildi.

STAR GAZETEbanner229
Son Güncelleme: 02.01.2013 00:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol