banner237
banner241
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
20 Şubat 2016 Cumartesi 22:08
Cerattepe eylemine boğalı destek

Artvin’de boğa güreşlerini organize eden Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylaları Koruma Derneği, her yıl birbirleriyle mücadele eden 10 boğayı kent merkezine getirerek çevrecilere destek verdi. Bazı boğaların üzerinde, Eti Bakır A.Ş.’nin sahibi Mehmet Cengiz’in fotoğraflarının bulunduğu pankartlar dikkati çekti.

DOĞANIN YEŞİLİNİN, PARANIN YEŞİLİNİ YENECEĞİNE İNANCIMIZI KABETMEYECEĞİZ

Kızılay İşhanı önünde toplanan yaklaşık 8 bin kişi, 'Artvin’de maden istemiyoruz', 'Susma haykır, yaşamak haktır' sloganlar atarak maden şirketini ve Artvin Valisi’ni protesto etti. Burada boğa sahipleri adına konuşan Bilgehan Erdem, bölgede doğanın bozulmasını istemediklerini belirterek, “Altın madenciliğinin öldürdüğünü, turizminse bacasız sanayi olduğunu ve asırlar boyunca devam edecek, dünya var oldukça sürecek bir etkinlik olduğunu biliyoruz. Maden olayı gerçekleşirse doğamızla beraber tüm meralarımız ve festival alanlarımız da yok olacak” dedi.

KAFKASÖR FESTİVALİNE KATILMAYIZ

Artvin’de her yıl yapılan Kafkasör Festivali’ni ildeki veya başka illerdeki doğa severlerle birlikte yaptıklarını hatırlatan Erdem, “Bizler bu güzelim topraklarda dağları öğütecek iş makinelerinin gürültüsüyle, dinamit sesiyle, zehirli sularla ve ağaçsız dağlarda değil, kuş sesleriyle, derelerdeki şelalelerle ve boğaların böğürmesiyle yaşamak istiyoruz. Malum şirket buradan defolup gitmezse, boğa sahipleri olarak festivalleri, bunlara engel olmayan resmi birimlerle birlikte asla ve asla yapmayacağız. Bu yılki Kafkasör Festivali’ne boğalarımızla katılmayacağız. Katılmama kararlılığımızı sonuna kadar sürdüreceğimizi üstüne basa basa söylüyoruz. Doğanın yeşilinin, paranın yeşilini yeneceğine olan inancımızı asla kaybetmeyeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından boğaları aralarına alan kalabalık, Cumhuriyet Caddesi üzerinden, polislerin bariyerlerle çevirdiği ve geniş güvenlik önlemi aldığı valilik önüne doğru yürüdü. Valilik önünde “Vali istifa” sloganı atan kalabalık daha sonra sessizce dağıldı.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 20.02.2016 22:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol