banner200
banner235
banner225
18 Eylül 2012 Salı 08:58
‘Cemaat seviniyor’
banner188
banner213
banner230

12 Eylül 2010 referandumunun ardından en çok tartışılan kurum Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) oldu. Yapısı değiştirilen HSYKnin yeni üyeleri Adalet Bakanlığının müsteşar yardımcısı, personel genel müdürü gibi üst düzey bürokratlarından seçildi. Yargıdaki vesayetin sonlandırılacağı savlanan HSYKnin iki yıllık uygulamaları ise bunun gerçeği yansıtmadığını ortaya koyacaktı. Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı iken HSYK üyeliğine, ardından da kurulun en kritik dairesi olan 1. Daire Başkanlığına seçilen İbrahim Okur, iki yıllık sürecin en önemli aktörü olarak kendi penceresinden yaşananları anlattı.

Referandum için geri sayımın başladığı günlerde eski HSYK ve yargıya yönelik sıklıkla dile getirilen suçlama idelojik davranışıydı. Yeni yargı ve HSYKnin ideolojisinin ne olduğu sorumuza Okur, Bugünkü HSYKnin ideolojisi ne derseniz, ideolojisi yok. Olmaması da gerekir karşılığını verdi.

Oluşturulan yeni yargının bağımsız ve tarafsız olduğuna inanılmasını isterken yargının eleştiri oklarının hedefi olmasının gerekçesini ise Okur, şöyle savundu: Ağır olabilir ama tartışmanın asıl nedeni, dün yargının taraf olmasından faydalananlar, bugün yargı artık kendilerinden taraf olmadığı için yargının el değiştirdiği, yargının başka bir tarafa gittiği konusunda çok büyük yaygara yapıyorlar. Dün yargının taraf olması belli kesimlerin işine geliyordu. Yargı üzerinden siyaset yapılıp, yargı üzerinden bazı şeyler yapılmaya çalışılıyordu.

Okur, yargının bugün kimseden yana durmadığı, taraf tutmadığıkonusunda ısrarcı. Son iki yıldır yaşanan tartışmaların nedenini ise Okur Yargının olması gereken mecraya, tarafsızlık çizgisine çekilme çabasıolarak değerlendirilmesini istiyor.

Yargı koçbaşı mı?

Yargı ve HSYK hükümetin koçbaşı mı oldu?sorusuna ise HSYK 1. Daire Başkanı Okur, şu yanıtı verdi: HSYK, hükümetle temas halinde, hükümet işleri HSYK üzerinden yürütüyor iddia bu. Böyle olsaydı; hükümet, MİT müsteşarının ifadeye çağrılmasından sonra 6 saatte yasa çıkartmaya ihtiyaç duyar mıydı? Eğer denilenler doğru olsaydı; HSYK oradaki savcıları değiştirir, soruşturmaya müdahale ederdi ya da şike davasında hükümet kendi çıkardığı yasayı 6 ay sonra değiştirdi. Başbakan, ondan sonra yargı devlet içinde devletaçıklamasını yaptı. Eskiden HSYK ile hükümet kavga ederdi. Kavga etmediklerine göre yakın ilişki içerisinde yorumları yapılıyor. Cevap verilmesi gereken yerde cevap verir, kavga da ederiz.

Hiç kavga ettiniz mi, karşı karşıya geldiniz mi? sorusuna ise Okur, Aile Bakanı Fatma Şahinin kadına şiddet konusunda yargıya yönelik eleştirilerine karşı yapılan yazılı açıklamayı örnek gösterdi. Okur, MİT müsteşarı için çıkartılan yasaya atıfta bulunarak, Eğer söylendiği gibi olsaydı bu kadar milleti isyan ettirecek, kişiye özel denilen yasayı çıkartmayı göze almaz, bizim üzerimizden yapmak istediğini yapardıdiyerek hükümetle bağlarının bu anlamda olmadığını savundu.

‘Cemaat memnun’

Son aylarda en çok tartışılan hükümet-cemaat çekişmesinin yargı boyutundaki Hükümetin yargısı ile cemaatin yargısı ayrı... Hatta ikisi kafa kafaya çarpışıyor, Başbakan Gelin beni alın diye meydan okuyordeğerlendirmesine ise İbrahim Okurun yorumu şöyle oldu:

Yargıda, bütün görüşlerden insan vardır. Yargıda dün kim varsa, bugün de onlar var. Yargıçlar dün devrimciydi de, bugün cemaatçi olmadı. Yargıdaki cemaat yapılanmasının, cemaat olayının abartıldığını düşünüyorum. Mutlaka cemaate mensup insanlar vardır. Bunu ispatlamanız, belgelemeniz mümkün değil. Nereye kaydoluyorlar, nasıl takip ediyorlar bilmiyorum. Dünya görüşü olarak benimsemiş arkadaşlar olabilir. Türkiyedeki tartışmalar öyle bir noktaya geldi ki, cemaatin bu tartışmadan çok memnun olduğunu düşünüyorum. Kendilerinde olmayan bir güç cemaate vehmedilerek, cemaatin çok etkili olduğu, her işin cemaat üzerinden halledilebileceği gibi bir kanı oluştu. Bu son derece tehlikeli. Tarafsızlığını yitiriyorsa, başka hiyerarşilerden talimat alıyorsa, başka yerlerden aldığı talimatlar gereği iş yapıyorsa hâkim savcı hakkında gereğini yapmamız gerekir.


banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol