banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
05 Mart 2016 Cumartesi 12:22
'Çatışmaların durması için ortak perspektif geliştirmemiz önemli'
banner188
banner213
banner230

Başbakan Davutoğlu, İran ile ilişkilerde değişik görüşler olsa da bölgedeki çatışmaların sona ermesi düşüncesince eş görünge geliştirilmesinin iri ehemmiyet taşıdığını tabir etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi görüşme düşüncesince gittiği İran'da, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri'yle eş matbuat toplantısında konuştu.

Davutoğlu, 'İran'la düet ilişkilerdeki iri potansiyeli değerlendirirsek, alanımızda şu anda bahis konusu bulunan istikrarsızlıkları, yıldırı tehdidini ve ahi kavgasını da engel olmak kadar eş müşterek zeminde buluşmamız kolaylaşır. Bölgemizdeki ahi kavgasının sona ermesi, budunsal ve anlayış çatışmalarının durması düşüncesince Türkiye ve İran'ın eş birtakım perspektifler geliştirmesi iri müşterek ehemmiyet taşır' dedi.

Davutoğlu, konuşmasını şöyleki sürdürdü:

'Bazı mevzularda değişik görüşlere cemaat olabiliriz ama tarihimizi ve coğrafyamızı değiştiremeyiz. Bu tarih, kadim müşterek komşuluk tarihidir. Coğrafyamız da birbirini bitiren coğrafyalardır ve ister özel, birlikte görüşmemizde gerekse heyetlerarası toplantıda bu dünkü devri nite şekillendireceğimiz dair ehemmiyetli adımlar attık.'

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 05.03.2016 12:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol