banner200
banner222
03 Eylül 2013 Salı 16:45
Çarşı Grubundan '2 AYYAŞ KAFA KAFAYA VERMİŞLER' Öyküsü
banner188
banner213
banner230
2 AYYAŞ KAFA KAFAYA VERMİŞLER.... Önce birisi Çanakkalede kıyak kafa ile İngilizleri denize dökmüş. Sonra oradan kalkıp sallana sallana Bandırma vapuru ile Samsun'a ayak basmışlar. Erzurum, Sivas derken her gece başka bir alemde çilingir sofrasında vatanı kurtarmışlar ki bu bizim milli hastalığımızdır.

Kimse ciddiye almamış olacak ki Ankara'ya kadar sağ salim gelmişler. Çilingir sofrası burada birden dostlar meclisi olmuş. Ama sohbetler şen şakrak değil, kederli ve derin düşünceli. Her akşam içmeyi ihmal etmemişler ama. Dile kolay onca travmayı kafadan silmek kolay değil.

Dostlar meclisi biraz daha kalabalıklaşmış, her vilayetten bir temsilci gelmiş. Gelirken de eli boş gelmemiş. Trakya vekili rakıyı getirirken, Kars vekili kaşarı, Çanakkale vekili Ezine peyniri, Diyarbakır vekili de karpuzu kapıp gelmiş. Bu sırada düşman da Ankara'ya dayandı dayanacak, top sesleri bile duyulur halde iken muhabbeti bozmamışlar, içmeye devam.

Küfelik olanı cepheye yollamışlar ayılsın diye. Ayılanı da meclise yollamışlar biraz piyizlensin diye. Böyle günler gelmiş geçmiş. Derken bizim iki ayyaş iyice kafayı bulmuşlar. Biri demiş vatan şöyle kurtarılır, öbürü demiş vatan böyle kurtarılır. Al takke ver külah kavga çıkarmadan aralarında anlaşmışlar ve kafaları epey kıyak olacak ki bizimkiler taarruza karar vermişler.

Cepheye haber yollamışlar. Hazırlıklar yapılmış, manzarası en güzel tepelerde sofralar kurulmuş. Mezeler, içkiler donatılmış. erlere de 1'er 2'şer tek yollanmışki onlar da muhabbete uysunlar. Hazırlıklar tamam olunca bizimkiler sallana sallana gitmişler cepheye. Herkes kurulmuş kendi mekanına, vermişler komutu, seyreylemişler cümbüşü. Zurnalar, davullar, bir düğün alayıdır gitmiş.

Kafalar ayıldığında kendilerini İzmir'de bulmuşlar. Orada lodos
ayıltmış bizimkileri. Sonra zaten fazla kalmamışlar, dönmüşler Ankaraya. Havası kuru, keçisi lezzetli. Meze kaynaklarının da tam ortasında, ayrıca, şarap bağları da var etraflarında. İşte böyle kurmuşlar 2 ayyaş Cumhuriyetimizi.

Ama senin gibi kafası ayıklar 10 senedir peşkeş çekerken memleketi, kafamız kıyak sanma, biliyoruz ne haltlar yediğini.

ÇARŞI
banner229
Son Güncelleme: 03.09.2013 16:49
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol