banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
01 Haziran 2016 Çarşamba 21:02
Çanakkaleli firmalar Senegal'de
banner188
banner213
banner230

Doğanlar Yatırım Holding ve Miller Holding ortaklığında kurulan DM Yatırım İnşaat'ın Senegal Dakar'da inşa edeceği toptancı hali kompleksi, lojistik merkezi ve mobilya fabrikasının temel atma töreni geçen pazartesi günü yapıldı. Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Senegal Başbakanı Muhammed Bun Abdullah Dionne, Senegal hükümet yetkilileri, Dakar Türkiye Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı, DM Yatırım İnşaat'ın kurucuları İsmail Doğan ve Mert Mildon, Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyeleri İlhan Doğan ve Murat Doğan, Senegalli bürokratlar ve çok sayıda davetli törene katıldı.

HAL KOMPLEKSİ AFRİKA'NIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

Hal kompleksi 197 bin metrekaresi açık, 54 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 251 bin metrekareye sahip olacak. En son teknolojiler kullanılarak inşa edilecek kompleks, Afrika'nın en büyük toptancı hali olma özelliği taşıyacak, komşu ülkelerin Senegal ile olan ticaret hacmini artıracak ve Senegal'in ekonomik kalkınmasına büyük fayda sağlayacak. Dakar'daki trafiğin düzenlenmesi amacıyla inşa edilecek olan ve TIR'ların topluca bekleme yapabileceği lojistik merkezi ise 44 bin metrekarelik alana sahip olacak.

AFRİKA'NIN EN BÜYÜK MOBİLYA FABRİKASI KURULUYOR

Aynı törende hal kompleksi ve lojistik merkeziyle birlikte, DM Yatırım İnşaat'ın üçüncü bir projesi olan mobilya fabrikasının temelleri de atıldı. Mobilya fabrikası üretime geçtiğinde binlerce insana istihdam yaratacak. Sağlanan istihdam sadece fabrika çatısı altında değil alt taşeronlara ve küçük atölyelere de önemli fırsatlar sunacak. Fabrika, ahşap üreticisinden çelik üreticisine; sünger imalatçısından kumaşçısına kadar bir çok alt sektöre gelir yaratacak.

DM Yatırım İnşaat'ın Dakar'da hayata geçireceği projeleri değerlendiren Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, "Üreticileri destekleyecek, istihdam yaratacak toptancı hali kompleksi, lojistik merkezi ve mobilya fabrikası Senegal için büyük bir önem taşıyor. Projelerin halkımızın yaşam kalitesini yükselteceğine inanıyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a da projelere verdiği destekten ötürü teşekkürlerimi iletiyorum. DM Yatırım İnşaat ile işbirliğimiz artarak devam edecek" dedi.

"AFRİKA'DA YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK"

Doğanlar Yatırım Holding İnşaat Grup Başkanı İsmail Doğan, "Türkiye ile Senegal arasındaki ekonomik ilişkilerde, özellikle inşaat sektöründe son dönemde önemli bir canlanma var. DM Yatırım İnşaat olarak Türkiye ile Dakar arasında böylesine önemli bir projede bir köprü kurarak bu canlanmanın bir parçası olduğumuz için gururluyuz. Holdinglerimizin faaliyet alanları olan konularda Senegal Cumhurbaşkanı Sayın Macky Sall emirleriyle gerek inşaat, gerek alt yapı, gerek enerji alanlarında ve gerekse perakende sektörlerinde yatırım yapmaya hazırız. Projelerimizin bu güne gelmesinde bizlerden destek ve katkılarını esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Sayın Macky Sall, Senegal Başbakanı Muhammed Bun Abdullah Dionne, Senegal Ticaret Bakanı Alioune Sarr, Sayın Türkiye Büyükelçimize ve tüm ülke bürokratlarımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

DM Yatırım İnşaat Kurucu Ortağı, Miller Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mert Mildon ise, "Çanakkale'den yola çıktık, şimdi ülkemizden 7 bin kilometre uzakta, Afrika'da üç dev projeye imza atıyoruz. En büyük gururumuz ise projelerde Türk imzasının yer alacak olması" diye konuştu.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 01.06.2016 21:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol