banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
07 Ekim 2016 Cuma 11:52
Çamlıca 'büyük dönüşüme' hazırlanıyor
banner188
banner213
banner230

İSTANBUL - Lale Bildirici

Üsküdarlıların 1983'ten bu yana gerçekleşmesini beklediği imar planı, 33 yıl sonra gerçeğe dönüştü. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin geçen ayki toplantısında Üsküdar'ın 1/5000'lik ve 1/1000'lik geri görünüm ve etkilenme bölgeleri koruma amaçlı revizyon nazım imar planı ile uygulama imar planı oy çokluğuyla kabul edildi. Bununla birlikte kentsel dönüşümün önündeki bütün engeller kalkmış oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden çıkan bu kararla Üsküdarlıların yıllardır çözülmesini beklediği imar sorunu çözüme kavuşturulmuş oldu. Çamlıca Camisi'nin inşasıyla değerlenen bölge, kentsel dönüşümle birlikte yeniden inşa edilmeye hazırlanıyor.

Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında AA muhabirine bilgi veren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, kentsel dönüşümün, Üsküdar Belediyesi ve TOKİ iş birliğiyle yürütüleceğini söyledi.

Çamlıca Camisi'nden Boğaz'a bakıldığında bu alanın toplam 190 bin metrekareyi kapsadığını belirten Türkmen, alanın 7 ayrı parsel olduğunu, oldukça fazla hissedarı bulunduğunu ve arazinin tamamının kaçak yapılarla dolu olduğunu anlattı.

Türkmen, İstanbul'un en güzel ve en önemli bölgelerinden birinde yerinde kentsel dönüşüm yapacaklarını, dönüşümde mevcut nüfusu koruyacak bir plan hazırladıklarını kaydetti.

Bölgede yüksek katlı rezidans ve siteleşmenin olmayacağına dikkati çeken Türkmen, çok yüksek katlı yapılara müsaade edilmeyeceğini ve ilçenin tarihi dokusuna uygun Üsküdar evleri geleneği başlatılacağını söyledi. Türkmen, şöyle konuştu:

"Çamlıca'nın eteklerindeki 530 bina ve bin 500'e yakın bağımsız bölüm olan bu alanı komple kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan ettik. Şu anda mevcut nüfusumuz bu 16 mahallede 270 bin insan yaşıyor. Üsküdar'ın nüfusunun yarısı bu kadar. Bu dönüşümün sonunda yine bu bölgenin insanları burada kalacak şekilde plan yaptık. İnşallah bu ilandan sonra burada hak sahiplerinin rızasıyla birlikte bu alanı komple dönüştüreceğiz. Dönüştürürken hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeden, mevcut hakların üzerine ilave haklar ilave ederek, yeni konut sahibi yapacağız. Bu dönüşümü TOKİ'yle gerçekleştireceğiz. TOKİ'yle yaptığımız protokol gereği buradaki mevcut yapıları yıkılarak yeniden yenisinin yapılmasını TOKİ'yle yürüteceğiz. Depremsellik açısından dayanıklı binaların yapılması hem de bu hoş olmayan görüntünün ortadan kaldırılması adına, dönüşümü başlatmış olacağız. İnşallah 190 bin metrekarelik bu alanda 2017 yılının mart ve nisan ayında dönüşümün ilk kazmasını vurmuş olacağız."

Çamlıca Camisi çevresinde antenler kaldırılacak

Çamlıca Camisi'nin dünya İslam medeniyetinin önemli eserlerinden biri olacağını vurgulayan Türkmen, caminin aynı zamanda içerisindeki sosyal alanları, kütüphanesi, İslam eserleri müzesi, rekreasyon alanlarıyla bir küllüye olduğunu anlattı. Türkmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çamlıca Camisi'nin fiziki yapımından sonra, meydan ve çevre düzenlemesi söz konusu. Caminin hemen yanında Büyük Çamlıca tepesi televizyon antenleri ve kuleler var. Bunların tamamı kaldırılacak. 2017 yılının mayıs ayında bu anten ve vericiler tamamen temizlenecek. Küçük Çamlıca, tek kule etrafında toplanacak şekilde bu projemiz de devam ediyor. 2017 yılının mayıs ayında hizmete girmiş olacak. Kuleler kaldırılıp buradaki güzel bir meydan düzenlemesiyle birlikte bu camiyi 2017 yılının ramazan ayında Kadir Gecesi'nde inşallah ibadete açmayı planlıyoruz."

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 07.10.2016 11:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol