banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
29 Eylül 2016 Perşembe 01:17
'Büyümenin desteklenmesi için ticaretin artması gerek'
banner188
banner213
banner230

NEW YORK

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonomideki yavaşlığın önlenmesi için ülkeler arasında ticaretin artması gerektiği çağrısında bulundu.

Lagarde, Chicago'daki Northwestern University Kellogg Yönetim Bilimler Fakültesi'nde yaptığı konuşmada, küresel ekonomideki zayıflığa ve kırılganlığa işaret ederek büyümenin desteklenmesi için dünya genelinde ticaretin artması gerektiğini söyledi.

Ülke ekonomilerinde yerli üretimi koruma politikalarının dünya ticaretini kısıtladığını vurgulayan Lagarde, "Eğer şimdi ticarete arkamızı dönersek, büyümenin en önemi faktörlerinden birini baskı altında tutmuş oluruz." dedi.

Lagarde, küresel ekonomideki toparlanmanın hala "zayıf ve kırılgan" olduğuna dikkati çekerek ülke ekonomilerinde korumacı politikaların tersine çevrilmesini savunurken, çok uluslu anlaşmalarla ticaretin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

ABD, Avro Bölgesi, Çin ve Hindistan gibi önemli ekonomilerin hala yavaş büyümeyle baş etmeye çalıştığını kaydeden Lagarde, "Küresel büyüme çok uzun zaman çok düşük kaldı ve çok az kişiye faydası dokundu." ifadesini kullandı.

Lagarde, ticareti desteklemenin tek başına büyümeye katkıda bulunmak için yeterli olmayacağını belirterek eğitimde kamu yatırımının artması, kadınların iş gücüne daha fazla katılması, yapısal reformlar, yeni makroekonomik politikalar ve özellikle ülkeler arasında ticaret alanında daha fazla işbirliği olması gerektiğini bildirdi.

IMF Başkanı, ülkelerin, ekonomik büyümelerini harekete geçirmek için kararlı biçimde davranması durumunda birbirlerini olumlu etkileyeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Muhabir: Övünç Kutlu

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 29.09.2016 01:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol