banner200
banner222
01 Şubat 2013 Cuma 16:38
Büyükelçilikte patlama!
banner188
banner213
banner230

Ankara’da ABD Büyükelçiliği önünde patlama oldu. Canlı bomba ihtimali üzerinde durulan patlamada ilk belirlemeler göre 2 kişinin öldüğü, 2 kişinin de ağır yaralandığı belirtildi. Ölenlerden birinin canlı bomba olduğu sanılıyor.

Ankara’nın Paris Caddesi ile Atatürk Bulvarı üzerinde, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği mensuplarına ziyarete gelenlerin giriş- çıkı yaptığı 2′nci kapı önünde bugün saat 13.30 sıralarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlama ile birlikte büyükelçilik önü adeta savaş alanına dönerken, içeriden yaralılar çıkartıldı, Bölgeye itfaiye ekipleriyle birlikte ambulans sevk edildi. Canlı bombanın neden olduğu belirtilen patlamanın içeride mi yoksa dışarıda mı olduğu konusunda araştırma ve inceleme yapılıyor. Patlamada yaralananlar ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Patlama sonrası bölgeye çok sayıda polis ekibi de sevk edildi.

2 ÖLÜ, 2 YARALI

Yüksek güvenlikli ve özel olarak korunan ABD Büyükelçiliği çevresinde güvenlik şeridi çekilen bölgede, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ile Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay da gelerek incelemede bulundu. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, patlamada 2 kişinin öldüğünü, ölenlerden birinin birinin güvenlik görevlisi olduğunu, diğerinin de canlı bomba olduğunun sanıldığını, 2 de ağır yaralının bulunduğunu açıkladı.

Patlamanın gerçekleştiği paris caddesi yıllar önce araç trafiğine kapatılmıştı.

POLİS HELİKOPTERİ BÖLGEYİ HAVADAN İNCELEDİ

Ankara’da ABD Büyükelçiliği’nde gerçekleşen saldırının ardından büyükelçilikte görevli ABD’li güvenlik personeli çatıda uzun namlulu silahlarla bekledi. Saldırının ardından bir polis helikopterinin de patlamanın yaşandığı bölgeyi havadan incelediği görüldü. Olay Yeri İnceleme Ekipleri de patlamanın yaşandığı yerde çalışmalarını sürdürüyor.

VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜ OLAY YERİNDE

Ankara’da Amerika Büyükelçiliği önünde meydana gelen patlamanın ardından Ankara Valisi Alâaddin Yüksel ve Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay olay yerine geldi

ÖMER ÇELİK:SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “ABD elçiliğine yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Başsaglığı diliyor ve geçmiş olsun diyoruz.”

ANKARA VALİSİ VE ABD BÜYÜKELÇİSİ’NDEN AÇIKLAMA

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Francis Ricciardone, patlamadan sonra yaptığı açıklamada, saldırının Türk-Amerikan ilişkilerine zarar vermeyeceğini, Türkiye’yi halen dost olarak görüdklerini söyledi. Ricciardone, olaya ilişkin olarak, bundan sonraki gelişmeler ilişkin olarak iş birliğinin süreceğine dikkat çekerek, terörden bütün dünyanın çektiği ve hem ABD’nin hem de Türkiye’nin ne kadar müzdarip olduğunu söyledi.

ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

İstanbul’da düzenlenen ambulansların hizmete alım töreninde yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan, “Canlı bomba saldırmak suretiyle arzu etmediğimiz neticeye sebep oldu” dedi. Erdoğan, “Tabii ki bu terörün uzantıları, başından beri bu ortak mücadeleyi dünyanın her yerinde birlikte vermemiz gerektiğini söyledik. Bütün güvenlik görevlisi arkadaşlarımız tetkiklerini ve incelemelerini yapıyorlar. Sağlıklı neticeler tam olarak ortaya çıktığında gerekli açıklamaları yapacağız” dedi.

“Canlı bomba paramparça olmuştur. Bir yada iki vatandaşımız orada rahmetli olmuştur” diyen Başbakan Erdoğan, “Başta terör olmak üzere bugün devam eden bazı sorunlar, sadece ve sadece Türkiye’nin büyümesini engellemeye ve ilerlemesini yavaşlatmaya dönük girişimlerdir” ifadesini kullandı.

PATLAMA ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NİN KENDİ ALANI İÇERİSİNDE

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yüksel patlamanın ABD Büyükelçiliği’nin kendi alanı içerisinde gerçekleştiğini söylerken, gazetecilerin canlı bomba yönündeki sorularına ise “şu anda bilgi paylaşamam” şeklinde cevapladı.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN YAZILI AÇIKLAMA

“1 Şubat 2013 günü 13.15 sularında ABD Büyükelçiliği’nde bir patlama olmuştur. Şu anda olay hakkında araştırmalarını sürdüren Türk Emniyet Yetkilileri gerekli her türlü önlemi almıştır. ABD Büyükelçiliği olarak Türk Hükümeti’ne, basın mensuplarına ve tüm Türk Halkına olaya dair gösterdikleri öfke ve bizimle kurdukları dayanışma için teşekkür ederiz”

 

DÜNYA BASINI SALDIRIYI BÖYLE GÖRDÜ

OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER – VİDEO

YOĞUN BİÇİMDE KORUNUYORDU

ABD Büyükelçiliği’nin bulunduğu bölge Ankara’da en yoğun korunan yerlerden biri konumunda. Atatürk Bulvarı ile Paris Caddesi arasında yer alan ABD Büyükelçiliği’nin hemen yanında eski TRT Genel Müdürlüğü’nün binasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bulunuyor. Milliyet ve Vatan gazeteleri ile karşı karşıya bulunan Büyükelçiliği’nin kaldırımlarında dahi büyük demir bariyerler tarafından korunuyor. Aynı zamanda Ankara’da protokol geçiş olu olarak da bilinen Atatürk Bulvarı üzerindeki ABD Büyükelçiliği’nin kaldırımları dahi işgal edecek derecede demir bariyerlerle korunması yargıya bile taşınmıştı. Bölgede güvenlik için güvenlik güçleri de bulunduruluyordu

 sözcü

banner229
Son Güncelleme: 01.02.2013 16:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol