banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
28 Mayıs 2016 Cumartesi 14:12
Bursa'da 2. Türkiye Liselerarası İHA Yarışması
banner188
banner213
banner230

 Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezinin (BTM) desteği ve Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin koordinasyonunda bu yıl ikincisi düzenlenen "Türkiye Liselerarası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması" başladı.

Merkez Nilüfer ilçesi Ürünlü Mahallesi'ndeki Bursa Model Uçak Kulübü'nün de katkıda bulunduğu organizasyon öncesi 26 ilden katılımcıların tasarlayıp ürettiği İHA'ların teknik inceleme ve uygunluk testleri yapıldı.

İHA'lar daha sonra yarışma koşullarına göre verilen görevler doğrultusunda kullanıcıları tarafından yönlendirildi.

Proje sahiplerinin kıyasıya mücadele ettiği yarışmada, renkli görüntüler yaşandı. Bazı İHA'ların kalkış ve inişi sırasında küçük çaplı kazalar meydana geldi.

Yarışmada dereceye giren proje sahiplerine para ödülü verilecek.

"Amaç havacılığı sevdirmek"

Yarışmanın koordinatörü Murat Bozdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, katılımcıların sıralamaya girmek için verilen 3 görevi en kısa sürede bitirmesi gerektiğini söyledi.

Görevlerin titizlikle hazırlandığını belirten Bozdemir, şöyle konuştu:

"İlk görevimizde, uçaklarımız boş uçuş gerçekleştirecek. İkinci uçuşta, uçaklarımız 500 mililitrelik pet şişede su taşıyacak. Son görevde de bu pet şişedeki suyu belirlenen alana boşaltacak. Daha önce hazırlanan teknik raporlarda İHA'ların ağırlığı da hesaba katılarak, bu görevleri en kısa sürede bitirenlerin puanları hesaplanacak ve sıralama belli olacak. Buradaki asıl amacımız, lise öğrencilerine havacılığı sevdirmek ve proje tabanlı çalışmayı öğretmektir."

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 28.05.2016 14:12
Anahtar Kelimeler:
YarışmaBursaİHA
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol