banner200
banner222
18 Nisan 2013 Perşembe 12:14
Burhan Kuzu'nun B Planı
banner188
banner213
banner230

AKP'li Burhan Kuzu, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin, 'Oradan bir şey çıkmazsa, 'B' ve 'C' planına geçeceğiz. 'B' planında CHP'den başlayarak, üç siyasi partiyi dolaşacağız, metnimizi götüreceğiz' dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, AK Parti Ar-Ge Başkanlığı tarafından Eskişehir Yunus Emre Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye Başkanlık Sistemini Konuşuyor" konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye'de koalisyonların, ekonomiyi perişan ettiğini söyledi.

İstikrarın önemine değinen Kuzu, "Bizim devraldığımız Türkiye'de, ülkenin kalkınma hızı eksi 9,9. Geri geri kaçan araç. İyi ki geldik, iyi ki tuttuk. Türkiye, son anda düşüyordu okyanusa. 7 bin 500 repo gecelik faizler, yüzde 60'lara varan enflasyon, Türk parası pul olmuş bir anlamı yok, borç başını almış gitmiş" diye konuştu.

"Koalisyon dönemleri hiç bize göre değil" diyen Kuzu, şunları kaydetti:

"Rahmetli Ecevit, genellikle Kuzey ülkelerini örnek verirdi. Bu İsveç, Norveç, Danimarka... Evet oralarda doğrudur, yıllardır üçlü, dörtlü koalisyonlar var ama 4 milyon, bilemedin 5 milyon nüfuslu yerler. Konya kadar toprak. Başında PKK, Saddam, Esed, fesat, bir derdi yok. Yani 75 milyonluk Türkiye'yle, 5 milyonluk İsveç'i bir tutmak, herhalde çok mantıkla bağdaşmaz gibi geliyor bana. Böyle bir şey yok. Dolayısıyla o yöntem, yöntem değil. Buralar zor yerler. Ortadoğu, Uzak Doğu ya da orta bölgeler. Türkiye'nin etrafındaki bölge, böyle zor bir bölge. Bir rivayete göre 124 bin peygamber, bir rivayete göre Kur'an-ı Kerim'deki 25 peygamberin tamamı bu bölgeye gelmiş. Kıyamette buradan kopacak. Dolayısıyla buralarda üçten ibaret hükümetler yok. Sürekli burada uyanık olmak gerekiyor. Koalisyon deyip, gevşekliğe katiyen müsait değil bizim topraklarımız. Yani bizim ya da başka hükümetlerin tek başına gelip biriktirdiği ekonomiyi bir koalisyon 6 ayda bitiriyor. Bizim Anadolu'da ne derler? 'Hazıra dağ dayanmaz.' Bu kadar basit. Yıkmak kolay, yapmak zor. Orada var bizde de olsun, bunlar doğru şeyler değil."

Kuzu, parlamenter rejimin yapısına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bugün muhalefet, iktidardan şikayetçiyse ve diyorlarsa ki; 'Tayyip Bey, ülkeyi tek başına yönetiyor.' Bütün Avrupa'daki parlamenter yapının modeli, aynıdır. Parlamenter rejimin bu yapılanmasıdır. Bunun panzehiri ise başkanlık modelidir. Başkanlık modelinde başkan zayıf, parlamento güçlü. Başkanlık modelinde çok güçlü bir kongre var. Bir kere daha söylüyorum; benim Başbakan'ım, İngiltere'nin Başbakanı, Almanya'nın Başbakanı, yani parlamenterizmin başbakanları bilesiniz ki, Amerika'daki Obama'dan en az üç kat daha etkilidir. Bunun cazibesi ne o zaman? O da şu; bir defa güçlü bir denetim var, güçlü bir parlamento var. Millet güçlü burada, yürütme güçlü ama bunun gücü devamlılıktan geliyor."

"ACELEMİZİN SEBEBİ…”
Yeni anayasa çalışmaları hakkında bilgi veren Kuzu, "Zaman zaman muhalefet, 'bizi sıkıştırıyorsunuz' diyor. Başbakanımız diyor ki; 'yeter artık, kardeşim. Biraz çabuk olalım.' Tabii muhalefet ağırdan alıyor ama bizim acelemiz var. Acelemiz gayet net. Acelemizin sebebi, 2013 yılının bu manada son yıl olması. Niye son yıl? Çünkü 2013'ün ekimine kadar, bilemedin kasımına kadar bu iş bitmezse, arkasından mahalli seçimin sandığı gözükmeye başlar. Arkasından cumhurbaşkanlığı...Arkasından 2015'te milletvekili seçimi derken bu iş savsaklanır. Eski yıllarda bunlar oldu. Dolayısıyla muhalefet, belki hani 'çıkmazsa çıkmaz' modunda mı? Onu bilemiyorum. Günahlarını almayalım ama biz madem 'söz verilmişse bir an evvel yapalım' diyoruz" diye konuştu.

"Şimdi oradan bir metin çıkma konusunda 1,5 yıl olmuş oluyor" diyen Kuzu, şöyle konuştu:

"Dünya anayasalarına baktığınız zaman 16 günde Japonlar anayasa yapmış, Amerika yapmış, 17 yılda yapılabilen anayasalar var ama ortalaması 1-1,5 yılda anayasaların yapıldığını görüyoruz. Bu süre dolmuş oluyor bir yerde. 'Peki oradan bir şey çıkmazsa ne yaparsanız?' diye bize sorduğunuz zaman, oradan bir şey çıkmazsa, 'B' ve 'C' planına geçeceğiz. Demek, bu 'A' planı olmuş oluyor. 'B' planında CHP'den başlayarak, üç siyasi partiyi dolaşacağız, metnimizi götüreceğiz. Üçünden de herhangi bir sonuç çıkmazsa, biz kendi metnimizi Meclis'e getirip, genel kuruldan destek isteyeceğiz. Bizim 5-6 eksiğimiz var. 5-6 vicdanlı milletvekili bulursak, referanduma gitmek kaydıyla bir metin sunarız. Şimdi bizim derdimiz şu. O, 'A' formülü diyelim oldu, 'B' oldu, 'C' oldu, üç formül, ama getirilecek olan anayasa, bu Türkiye için hangi modeli getirmeli? Asıl sorunun işte bam teli burası. Tamam, bir anayasa yapıyoruz da bu anayasada hangi hükümet modeli olmalı." 


AA
banner229
Son Güncelleme: 18.04.2013 12:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol