banner200
banner235
banner225
26 Nisan 2016 Salı 11:15
Burhan Kuzu: Yeni Anayasa için Sayı Sorunumuz Var
banner188
banner213
banner230

 Denizli'nin Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), AKP İstanbul Milletvekili ve MKYK üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu'ya fahri doktora unvanı verdi. Tören öncesi basın mensuplarına açıklama yapan Kuzu, "Yeni Anayasa için mutlaka referanduma gidilecek, millete söz verdik" dedi.

 

PAÜ Senatosu'nun 4 Nisan 2016 tarihinde aldığı kararla, AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu'ya fahri doktora unvanı verildi. PAÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Kuzu'ya cüppesini giydirdi. Bağcı, yeni anayasa çalışmaları ve siyaset bilimine yaptığı katkılardan dolayı, üniversite senatosunun aldığı karar gereği Kuzu'ya fahri doktora unvanının verildiğini açıkladı. Burhan Kuzu'ya cüppesini giydiren Hüseyin Bağcı, Kuzu'nun diplomasını da kendisi verdi.

 

MUTLAKA REFERANDUM

 

Tören öncesi bir basın mensubunun 'Yeni Anayasa ile ilgili ne düşünüyorsunuz, Türkiye başkanlık sistemine hazır mı?' sorusunu yanıtlayan Kuzu, "Yeni Anayasa hazırlığımız var. Birkaç ay içinde hazırlıklar tamamlanır. Sonra bunu tartışmaya açacağız. Komisyondan geçince de genel kurula getireceğiz. Sayı sorunumuz var. 316 vekil gerekiyor, bizim sayımız 14 eksik. Gizli oylamada muhalefetten destek gelir mi, gelmez mi, bizden fire olur mu olmaz mı bilemeyiz. Kapalı bir oturum orası. Oradan geçerse referandum gözükür. Geçmezse, o zaman millete verdiğimiz sözü yerine getirmiş oluruz. Yeni bir seçim gazetelerde yazıyor ama gündemimizde seçim yok. En azından şimdilik öyle bir çalışmamız yok. İçinde başkanlık modeli olan anayasa gerekli. Bunu mutlaka referanduma götürmek istiyoruz. Yani 367'yi bulsak bile mutlaka halkın görüşünü almak istiyoruz" diye konuştu.

 

KONFERANSTA KONUŞTU

 

Prof. Dr. Burhan Kuzu, cüppe giyme töreninin ardından "Her Yönüyle Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa Kavramı" konulu konferansta konuştu. Kuzu, parlamenter ve yarı parlamenter sistemin çöktüğünü, çift başlı yönetimden kurtulmak için Amerikan modeli başkanlığa geçilmesinin daha yararlı olacağını söyledi.

 

DHA

banner229
Son Güncelleme: 26.04.2016 11:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol