banner200
banner222
12 Kasım 2013 Salı 11:09
Bülent Arınç hükümet sözcülüğünü bırakıyor mu?
banner188
banner213
banner230

Erdoğan ile yaşadığı krizin ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın “hükümet sözcülüğü”nü bırakabileceği iddia edildi.

Başbakan Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Arınç arasında kızlı-erkekli ev krizinin ardından gözler AKP MKYK toplantısı ve Bakanlar Kurulu'na çevrildi.

Vatan'dan Şebnem Hoşgör'ün haberine göre, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, öğrenci evleriyle ilgili yaptığı açıklama ile kendisini açığa düşüren Başbakan Erdoğan’dan bu çelişkiye “açıklık” getirmesini istemişti. Arınç’ın bu çıkışı sonrası Erdoğan ise “medya aracılığıyla” konuşmayacağını vurgulayarak, “Kendi aramızda görüşürüz. Bir sıkıntı varsa aramızda görüşürüz. Partinin genel başkanı ve hükümetin başbakanı benim. Varsa herhangi bir sıkıntı kendi aramızda görüşürüz. Gereğini, gerektiği yerde ben yaparım” demişti. Karşılıklı sitemkar açıklamaları sonrası ilk olarak 10 Kasım’da biraraya gelen ikili “tokalaşma” ile yetinmişti.

Erdoğan ve Arınç’ın yolları bugünkü AKP grubunda yeniden kesişecek. Medya önünde meseleyi tartışmayacağına ilişkin vurgusuna rağmen Erdoğan’ın bugünkü grup konuşmasında konuya değinip değinmeyeceği merak konusu.

Eğer daha önce Arınç ile özel bir görüşme gerçekleşmezse, ikili cuma günü toplanacak MKYK’da yeniden karşılaşacak. Erdoğan, Pazartesi günü ise önce Bakanlar Kurulu’nu ardından da partisinin MYK’sını toplayacak. AK Parti kulislerinde konunun MKYK’da değerlendirilebileceği ifade edilirken, yaşanan gerilimin ardından Arınç’ın kabine dışı kalabileceği iddiaları ise “zayıf bir ihtimal” olarak değerlendiriliyor.

Arınç’ın, Gezi olayları sürecinde “hükümet sözcüsü” olarak yaptığı açıklamada kullandığı “özür” ifadesi nedeniyle de Erdoğan’ın tepkisini çektiğini belirten AKP kurmayları, “Sayın Arınç’ın kabine dışı bırakılması gibi birşey beklemiyoruz. Ancak belki hükümet sözcülüğü görevini bırakabilir” görüşünü dile getirdiler. Kulislerde Arınç’ın hükümet sözcülüğünü bırakması halinde bu görevi Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın üstlenebileceği ifade ediliyor.

solhaber

banner229
Son Güncelleme: 12.11.2013 11:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol