banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
23 Nisan 2016 Cumartesi 10:37
Bu terapiyle bir adım öne geçiyorlar
banner188
banner213
banner230

Geleceğin pilot askerlerinin yetiştirildiği 850 öğrencinin eğitim gördüğü Bursa ışıklar Askeri Hava Lisesi'nde sınav öncesi öğrencilerin yaşadıkları kaygı ve stres hayvan segisi ile gideriliyor. Hava Lisesi'nin eğitim uzmanları, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri'nden Prof.Dr.Türel Özkul ile işbirliği yaparak öğrencilere sınav öncesi 'Hayvan Destekli Terapi ve Aktiviteler' uyguluyorlar. Dr. Hv. Öğ. Yzb. Eğitim Uzmanı Eyüp Şahin, 'Bizim amacımız öğrencilerin çevresel duyarlılığını arttırmak. Onlara etik değerler kazandırmak. Öğrencileri sosyal ve iş hayatlarında başarılı yapmak. Bu kapsamda yaptığımız araştırmada, gönüllü öğrencilerden kontrol ve deney grupları oluşturduk. Onlara sınav ölçeği uyguladık. Sonuçlara baktığımızda hayvan destekli terapi uygulanan öğrencilerin sınav kaygısı, uygulanmayan öğrencilere göre daha az. Başarı oranları da aynı şekilde. Bunu yaygınlaştırmayı düşünüyoruz' dedi.

Yaptıkları çalışmadan çok güzel sonuç aldıklarını söyleyen İnsan Hayvan Etkileşimi Derneği Başkanı ve Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Türel Özkul, sınav öncesi hayvanlarla bir veya iki saat ilgilenen öğrencilerin başarılarının çok daha farklı olduğuna dikkat çekti. Daha önce benzer uygulamayı farklı okullarda okuma ve konuşam güçlüğü çeken çocukları köpeklerle bir araya getirerek denediklerini ve sevindiren sonuçlar aldıklarını belirten Prof.Dr:Özkul, 'Bu kez Işıklar Askeri HAva Lisesi'nde pilot bir uygulama yapmak istedik. Gerekli girişimler sonucu izinleri aldık. Öğrencilerin sınav endişe ve kaygısını sınav öncesi tavşanlar kullanarak gidermeye çalıştık. Başardık da. Tavşanlarla stres atan öğrencilerin arkadaşlarından çok daha iyi sonuçlar aldığını gördük. Bu çalışma bizler kadar öğrencileri de sevindirdi' dedi.

Prof.Dr. Türel Özkul, Bursa Işıklar Askeri Hava Lisesi'ndeki pilot çalışmanın Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için başvuruda bulunacaklarını, sınav merkezlerinin önünde insan-hayvan etkileşimini sağlayacak odaların bulunması halinde öğrencilerin sınav kaygılarını azaltıp başarılarını yükselteceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 23.04.2016 10:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol