banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
24 Mart 2014 Pazartesi 14:59
'Bu iktidar TAPEtaklak gidiyor'
 
  Balbay, CHP Trabzon Milletvekili ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Volkan Canalioğlu'na destek için geldiği kentte düzenlediği basın toplantısında, özgürlüğünün 104'üncü gününde olduğunu ve dolaştığı 37 ilde Türkiye'nin yeni bir iktidar istediğini gördüğünü belirtti.

"Başta son twetter yasaklaması olmak üzere, bu iktidar bütün dünyayı arkasına alarak geldi, şimdi bütün dünyayı karşısına alarak gidiyor" ifadelerini kullanan Balbay, şunları söyledi:

"Bugünkü dünyada onuruna düşkün güçlü devletler bağımsız karar verirler, insanlarıyla birlikte başkentlerinden ülkelerini yönetirler ama bu küresel dünyada iletişim çağının önüne kimse geçemez. Bence Başbakanın twetter yasağı Ankara'da Bakanlar Kurulu kararı alıp, 'Sibirya'dan gelen soğuk havanın Trabzon'a girişini engellemek için kararname çıkardım' demesine benziyor. Türkiye'de tapeler, ortam dinlemeleri, hukuklu, hukuksuz her şey mübah hale geldi. Bunu kim yarattı? Başbakan yarattı. Başbakan şu anda kendi eseriyle karşı karşıyadır. Tapelere bakınca, 'bu iktidar tapetaklak gidiyor' diyebiliriz diye düşünüyorum."

Ergenekon hakimlerinin atamaları

Balbay, Ergenekon davası hakimlerinden birinin Trabzon'a atandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Yıllarca mahkemede hukuk ararken, Ergenekon hakimleri hukuku hiçe sayarak bizleri mahkum etmeye girişmişlerdi. Yasa ile 15 gün süre verdiler, 'bu sürede biter' dedikleri halde, hala gerekçeyi yazamıyorlar. Bir dedikodu, gerekçe 7 bin sayfaymış. İddianamesi 22 bin sayfa, klasörleri 120 milyon sayfa olan bu davanın gerekçesi de 7 bin sayfa olur. Bunu kaç kişi okuyabilir? Bir kişi günde 100 sayfa okuyabilse, en az 70 güne ihtiyacı var ki onu da muhakeme edecek ve karara bağlayacak. Bu davaları, toplumun büyüklüğünden ürkmesi için gerekçeyle bu şekilde uzatıyorlar. Ergenekon hakimlerinin Anadolu'nun altı iline gönderilmesi, kendilerinin de hukuk arayışı ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Mahkemede defalarca, 'hukuk bir gün herkese lazım olur' demiştik. Şimdi bu hakimler Anadolu'ya gitti yerine yeni hakimler gelecek. Geride büyük bir enkaz bıraktılar. Bu adalet enkazı bence, dünya tarihinde doğal depremler sonucu ortaya çıkmış enkazlardan bile çok daha büyük bir enkaz. Sonuç olarak Adalet ve Kalkınma Partisi'nin enkazıdır."


cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 24.03.2014 15:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177