banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim
Yeşim
10 Temmuz 2015 Cuma 10:22
Bu hakimleri paraya boğmuşlar

Darbeye teşebbüs ve silahlı terör örgütü iddiasıyla tutuklu 75 kişiyi hukuksuz tahliye etme girişimi nedeniyle tutuklanan paralel hakimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik'i, tahliye kararından sonra paraya boğdular.

Helin Şahin

17-25 Aralık yargı darbesi teşebbüsüyle deşifre olan Paralel Devlet Yapılanması iddialarına dair soruşturmalar devam ederken şok gerçekler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Tutuklu Mustafa Başer ve Metin Özçelik'in, hukuk dışı tahliye darbesi teşebbüsünden sonra paraya boğuldukları ortaya çıktı. Tahliye kararı vermeden önce İspanya'da imamların bulunduğu toplantıya telekonferansla katılan hakimlerin tahliye talimatını oradan aldıkları saptandı. Gülen grubuna son yıllarda aktarıldığı tespit edilen yüklü miktarda paraların hakimlere ödenek yapıldığı belirtildi.

Yargı çetesi hesap verecek

Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan 75 şüpheliyi "kopya CD" üzerinden hukuksuz şekilde tahliye etmeye çalışan hakimler Başer ve Özçelik için de yargı yolu açıldı. HSYK, her iki hakim hakkında işlem yapılmasına karar verdi. Hakimler hakkında yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan 300 sayfalık raporun ayrıntılarına STAR ulaştı. Raporda, kamikaze hakimlerin "darbeye teşebbüs ve silahlı terör örgütü" iddiasıyla tutuklu bulunan 75 şüpheliyi tahliye etmek için talimat aldıkları ve ardından paraya boğuldukları tespiti dikkat çekti.

Raporda, söz konusu hukuk dışı tahliye kararına imza atan Başer ve Özçelik'in ailelerinin hesaplarına yüklü miktarda para transferi oldu.

MASAK tespit etti

MASAK'ın yaptığı incelemelere değinilen rapora göre, G. Tavukçuluk ve Tarım ürünleri Tic.San.A.Ş. tarafından Mustafa Başer'in ailesine yüklü miktarda para transfer edildi. Söz konusu para transferlerinin kaynağının araştırıldığı ifade edilen raporda, yurtdışında faaliyet gösteren bir şirkete Bank Asya üzerinden dönem dönem yüksek krediler aktarıldığı belirlendi. Türkiye'den transfer yoluyla aktarılan yüklü miktarda para tespit edildi. Her iki hakimin de yurtdışına para transfer eden kişilerle irtibatlı oldukları kaydedildi. Türkiye'de 147 kişinin ABD'de faaliyet gösteren The Respect Institute INC. Adlı kuruluşa yüksek miktarda para aktardıkları belirtildi. Bank Asya tarafından tekrarlanan işlemlerle çok yüksek miktarlarda kredilerin aktarıldığı ve bunlar üzerinden de yurtdışına para aktarımı için kullanılan şirketler şöyle: M.E. C. Service LLC: A. ve PA Of S: U.

İspanya bağlantısı

Hakimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik hakkında geriye dönük HTS kayıtları ve banka hesaplarına dair yapılan detaylı inceleme sonucu her iki hakimin tahliye kararına imza atmadan önce İspanya'daki çeşitli numaralarla irtibata girdikleri belirlendi. Yapılan detaylı incelemede İspanya'da imamlar toplantısının yapıldığı ve kararın orada alındığı tespit edildi. Özçelik'in 46 kez, Başer'in de 34 kez İspanya kaynaklı numarayla görüştüğü tespit edildi.

TELEFON TRAFİĞİ

Geriye dönük HTS kayıtlarına dair incelemede hakim Başer'in tahliye etmek istediği isimlerden Ali Fuat Yılmazer ile 9, Yurt Atayün ile de 3 kez tutuklanmadan önceki dönemde telefonla görüştüğü belirlendi. Hakim Başer'in irtibatta olduğu PDY mensubu bir kişinin oğlunun hesabına yüklü miktarda para transfer ettiği belirtildi. Hakimlerin irtibatta bulundukları kişilerin, ABD kaynaklı yoğun telefon trafikleri dikkat çekti.


http://www.memurlar.net/haber/525459/

Son Güncelleme: 10.07.2015 10:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177