banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
21 Şubat 2016 Pazar 21:08
'Bu hadiseler biterse insanlar huzur içinde memleketlerine döner'

KİLİS

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Öncüpınar Konteyner Kenti'nde araştırmalarda bulundu. Sosyal tesisleri ve afiyet merkezini dolaşarak yetkililerden bilim meydan Eroğlu, Suriyeli aileyi kaldıkları çadırda görüşme etti.

Eroğlu, hâlâ sonraları Öncüpınar Hudut Karakolu ile hudut kapısına geçerek tampon alanda görevlilerle müşterek müddet lakırtı etti.

İncelemelerinin arkası sıra gazetecilere izah karşılayıcı Eroğlu, kamplardaki Suriyeli mültecilerin kâffesi ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi.

'Herkese kucağımızı açtık'

Avrupa'nın Suriyeli mültecilere koyun açmadığını tamlayan Eroğlu, 'Batı, insanlığın, hümanizmin lafını yapıyor. Bu insanlar Türkiye'ye sığınmasalardı, herhalde ölümü bekliyor olurlardı zira gaddar Esed, bunların hepsini imha geçirmek için yazı yapmıştı. Bunlar Türk değil, Arap fakat kılıç ne dinden, ne milliyetten olursa olsun, her insana kucağımızı açtık' diyerek konuştu.

Dünyanın Suriye'deki iç savaşın sona ermesi için hız göstermesi gerektiğine ayraç fail Eroğlu, 'Bu hadiseler biterse buradaki insanlar huzur içinde memleketlerine döner. Dünyanın bunu yapması geçişsiz fakat onlar bombalamakla meşgul. Üstelik DAEŞ ile değil de mazlum insanlarla, muhaliflerle savaşım ediyorlar, sivilleri katlediyorlar. Bu, hakkıyla ateş müşterek durum. Birleşmiş Milletlerin kelimesiz kalması anlaşılır değil. Ben çağırma ediyorum, gelsinler, hali görsünler' biçiminde konuştu.

Bir istifham karşı Azez'in önemine yer veren Eroğlu, angajman kurallarının uygulanmasına bitmeme edileceğini söyledi.

Muhabir: Orhan Çiçek

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 21.02.2016 21:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177