banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
02 Haziran 2016 Perşembe 16:17
Bozkırın sulu tarım hayali gerçek olacak
banner188
banner213
banner230

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce yürütülen Kızılırmak Hamzalı Sulaması projesi tamamladığında, Ankara'nın Kalecik, Kırıkkale'nin Sulakyurt ve Çankırı'nın Kızılırmak ilçelerinde 95 bin 510 dekar zirai alan suya kavuşacak, bozkırın sulu tarım hayali ise gerçek olacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, İç Anadolu'da sulu tarımın en önemli projelerinden birisi olan Kızılırmak Hamzalı Sulaması projesinde sona yaklaşıldı.

Kalecik, Sulakyurt ve Kızılırmak'ta bulunan zirai alanlara sulama suyu verecek olan proje kısım kısım hizmete alınıyor.

Projenin tamamı 2017 sulama mevsiminde devreye girmiş olacak

Toplam fiziki gerçekleşmesi yüzde 78 seviyesine ulaşan projede, bu yıl sonuna kadar 63 bin 120 dekar alanı sulayacak şebeke sistemi de tamamlanarak, 2017 sulama mevsiminde 95 bin 510 dekar zirai alan suya kavuşmuş olacak.

Proje kapsamında, Yeşilli köyünde kendi imkanlarıyla pompaj yaparak arazilerini sulamaya çalışan köylüler de büyük bir enerji maliyetinden kurtulacak.

"Çeltik üretimi 6 kat artacak"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kızılırmak Hamzalı Sulaması'yla toprak ve su kaynaklarının değerlendirilmesi adına ciddi mesafelerin kat edileceğini vurguladı.

Eroğlu, "Projenin tamamlanması ile sulama alanında büyük artış yaşanacak ve özellikle yöredeki çeltik üretimi 6 kat artacak. Ayrıca su sayesinde daha farklı ürünler ekilebilecek ve bölgede ürün çeşitliliği artacak." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 02.06.2016 16:17
Anahtar Kelimeler:
SuTarımBozkırHayal
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol