banner200
banner222
30 Temmuz 2014 Çarşamba 15:36
Bozdağ: ayak oyunlarıyla mahkeme kararı değişmez
banner188
banner213
banner230
 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat'ta partisinin bayramlaşma programında, gazetecilerin emniyette yapılan casusluk ve dinleme operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türkiye'de malesef medya çevreleri soruşturma üzerinden bir algı operasyonu yürütüyor. Gerçek olmayan bazı hususları gerçek gibi göstererek, farklı olan bazı konular çarpıtılarak kamuoyunun gündemine getiriliyor. Soruşturmanın usulsüz ve kanunsuz olduğu iddialarını güçlendirmek için bilerek, isteyerek yanlı bir algı yönetimi yapıldığını bütün Türkiye gibi biz de takip ediyoruz" dedi.
Bakan Bozdağ, Yozgat'ın Aydıncık ve Çekerek ilçelerinde partisinin ilçe teşkilatları tarafından düzenlenen bayramlaşma programlarına katıldı. Bozdağ, bayramlaşmaların ardından gazetecilerin 'paralel yapı'ya yönelik operasyonlar ve ifade süreci konusundaki sorularını cevaplandırdı. Bozdağ, bazı suç isnatları nedeniyle devam eden soruşturmaların İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğünü belirterek, şöyle konuştu:"Bu soruşturmalar kapsamında gözaltılar oldu ve bazı tutuklama kararları çıktı, bazı şüphelilerin de serbest yargılanmasına karar verildi. Soruşturmaların nasıl olacağı bizim hukukumuzda açıktır. Yasamız bunun usulünü ortaya koymaktadır. Tabi bunun usul yasaları çerçevesinde yürütülmesinde her daim esastır. Ancak Türkiye'de malesef medya çevreleri soruşturma üzerinden bir algı operasyonu yürütüyor. Bunu hep beraber görüyoruz. Gerçek olmayan bazı hususları gerçek gibi göstererek farklı olan bazı konular çarpıtılarak, kamuoyunun gündemine getiriliyor. Soruşturmanın usulsüz ve kanunsuz olduğu iddialarını güçlendirmek için bilerek ve isteyerek yanlı bir algı yönetimi yapıldığını bütün Türkiye gibi biz de takip ediyoruz. Tabi yargı süreçlerinde yapılan bütün işlemlerin denetimi vardır. Kim denetler, tabi itiraz yolları vardır, temyiz yolları vardır, yargının kendi içerisinde bunları denetleme ve karar verme mekanizmaları vardır. Bunlar zaten bu mekanizmalardan geçecektir. Baktığımız zaman bu olayda bir algı operasyonu olduğunu görüyoruz" dedi.
Geçmişte de bazı dava ve soruşturmalarla ilgili başka çevreler tarafından benzer algı operasyonu yapıldığını belirten Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:"Bu dinlemeler, hukuku kullanarak, hukukun dışına çıkmalar bizim anayasamız ve hukukumuz tarafından himaye edilmez, himaye edilmesi de mümkün değildir. Bir ülke düşünün ki Başbakanı dinleniyor, Cumhurbaşkanı dinleniyor, Meclis Başkanı dinleniyor ve Başbakan'ın çalışma ofisine, ikametine dinleme cihazları konuluyor, kripto telefonlar dinleniyor, Dışişleri Bakanlığı'nın ülke güvenliği ile ilgili yaptığı toplantılar dinleniyor ve pek çok insanımız da kendilerinin de dinlendiğine dair şüpheler var. İnsanlar otururken telefonlarını yanlarına koymaktan imtina ediyor. Böylesi iddialar ve çok ciddi şeyler var. Böyle bir noktada adam kim dinliyorsa dinlesin, neden dinliyorsa dinlesin diyebilir mi?. Bir hukuk devleti elbette demez. Vatandaşının hukuksal güvenliğini temin edecek hukuk mekanizmalarını işletir, işlemesi de gerekir. Şu anda İstanbul'da devam eden soruşturmalar bu noktada ortaya atılan ciddi iddiaların aslının olup olmadığının araştırılması, eğer deliller olur ve bunlara dair güçlü şeyler ortaya çıkarsa tabi hukukun emrettiği şekilde bunun gereğinin yapılması için yürütülen bir soruşturmadır. Sonuçta bunun mahkeme aşaması var ve orada kararlar çıkacaktır. Ne yönde olacağını kararların hep beraber göreceğiz."
PARALEL YAPI İRTİBATI VAR
'Paralel yapı' diye adlandırılan oluşum konusunda açıklamalarını sürdüren Bozdağ, "Bu güne kadar, paralel yapı ile irtibatlı olan veya olduğu bilinen kişilerden 'Bu dinlemelerle bizim irtibatımız yok. Hukuksuzluğu yapan kamu görevlileriyle bizim hiç irtibatımız yok, hukuku çiğneyenlerle bizim hiç irtibatımız yok. Bizi bunu yan yana koymak, bize yapılmış büyük bir iftiradır, haksızlıktır' açıklamaları geldi. Ama şimdi bu soruşturmalar sürecinde ortaya çıkan fotoğrafa baktığınızda, bu değerlendirmelerin asılsız olduğu da ortaya çıkıyor. Madem sizlerle bir alakası yok, o zaman neden bu olayları çarpıtmak için büyük bir gayretin içerisine giriliyor. Olayları doğru bir biçimde haberleştirmek ve kamuoyuna ulaştırmak varken, her olayda bir cümlenin düzgün kurulmamasındaki yanlığı istismar edecek şekilde her hadiseyi çarpıtma gayreti içerisine giriyorlar. Bütün bu olaylar karşısında bazı medya organlarının, bazı kesimlerin, bazı çevrelerin ortaya takındığı tutum esasında bu hadiseleri yapanlarla olan yakınlık ve uzaklıkları bakımından çok önemli ip uçları vermektedir. Bütün bunları milletimiz yakından takip etmektedir" diye konuştu.

AYAK OYUNLARIYLA MAHKEME KARARI DEĞİŞMEZ

Soruşturmalar kapsamında ifade sürecinin uzamasıyla ilgili konuşan Bozdağ, "Şu anda devam eden soruşturmalar üzerindeki kim ne hesap yapıyor bilememem, ifadeleri uzatarak veya orada hukuksuz haksız görüntüler oluşturmak için gayretler çabalar sarf ederek uğraşanlar olabilir, ona dair kati bir bilgim yok. Ama sonuçta hukuk işleyecektir. Hukukun gereği ne ise, hukuk içinde bu olacaktır. Herkes Türkiye'de bunu bilmesi lazım. Çünkü bu güne kadar ülkemizde başlatılmış herhangi bir soruşturma, adli bir karar olmadan sonuçlanmamıştır. Şu anda devam eden soruşturmalarda ancak adli kararlarla soruşturulabilir. Adli kararlar ne zaman çıkacak, nasıl olacak, bunun usulü hukukumuzda mevcuttur. Algı operasyonlarıyla, ayak oyunlarıyla veya gerçekleri çarpıtarak, iftira atarak, mahkemenin kararlarının değişmesi veya soruşturma süreçlerinin hukukun dışına taşması söz konusu olamaz" diye konuştu.

http://www.istanbulhaber.com.tr/bozdag-ayak-oyunlariyla-mahkeme-karari-degismez-haber-203489.htm

banner229
Son Güncelleme: 30.07.2014 15:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol