banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
18 Mart 2016 Cuma 11:32
Boşanmalardaki mali konular için arabulucuya gidiyorlar
banner188
banner213
banner230

Türk hukukuna 2013 senesinde giren arabuluculuk sistemi yardımıyla taraflar, amme düzenini ilgilendirmeyen iş, icra, para paylaşımı üzere hikayelerinde vakitten kazanıyor. Boşanan çiftler, karı mahkemesindeki metrukiyet ve yetke mevzuları çözüldükten sonradan geçimlik ve para paylaşımı hikayelerinde arabulucuya gidiyor.

Erzurum Arabuluculuk Derneği Başkanı Turan Çınar, yurttaşlar arasındaki türel uyuşmazlıkları, duruşma öncesinde yahut esnasında çözüme kavuşturmak, mahkemelerin iş yükünü hafifleştirmek ve uyuşmazlıkları henüz acele sonlandırmak üzere 'arabuluculuk' sisteminin oluşturulduğunu belirtti.

Çınar, bağdaşmazlık davalarının arabulucu eliyle çözülmesinin adliyelerdeki iş yükünü de azaltacağını vurgulayarak, 'Hakim, savcı, avukat, duruşma sayısını arttırmakla mevrut iş sayısının altından kalkınmak belkili değil. Adaletin uzaması en iri adaletsizlik olur. Davada arbede kültürü hakimdir. Dikkat ederseniz bir tanesi öbürüne kızmış olduğu devir 'seni sorun bedel hakkımı alırım' demiyor, 'seni mahkemeye verir, emisyon geçerlik süründürürüm' diyor. Oysaki kendisi de sürünecek bilincinde değil' dedi.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 18.03.2016 11:32
Anahtar Kelimeler:
BoşanmaAçıklamaKonuMali
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol