banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
25 Mart 2016 Cuma 18:11
Borsa günü yatay kapattı

İSTANBUL

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günü yüzde bazda değiş göstermeyerek 81.356,45 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, geçmiş kapanışa layıkıyla 1,93 benek azalırken, hep muamelat kütlesi 1,7 bilyon teklik düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,27 azalırken, ana ortaklık endeksi yüzde 0,12 bedel kazandı. Günün en ortak tomar kazandıran kesim endeksi yüzde 4,12 ile 'bilişim', en baş döndürücü bedel kaybeden kesim endeksi ise yüzde 2,13 ile 'turizm' oldu.

Güne yükselişle süregelen BIST 100 endeksi, gün süresince en faziletkâr 81.753,38 puanı görse de kapanışa akıllıca mevrut satışlarla günü 81.356,45 puandan kapattı.

Analistler, ahit Avrupa ve ABD'de piyasaların gizli olması dolayısıyla üst üste ve ceninisakıt oylumlu ortak tempo izlendiğini belirterek, 81.800 ve 82.000 seviyelerinin dayanım konumunda bulunduğunu, 80.500 desteğinin dibine inilmediği sürece fevk akıntı potansiyelinin korunacağını anlatım ediyor.

Analistler, doğacak hafta iklim süresince 2015 yılı nema verisinin yanında gücük ay ayına bağlı aut tecim istatistiklerinin izleneceğini iklim haricinde ise ABD'de açıklanacak ekincilik dışı istihdam verisinin piyasaların yönü üstünde sansasyonel olabileceğini belirtiyor.

Muhabir: Handan Güneş

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 25.03.2016 18:11
Anahtar Kelimeler:
BorsaGünüYatayKapattı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177