banner200
banner235
banner225
13 Ekim 2012 Cumartesi 16:52
Borcunuzu internetten şimdi öğrenin!
banner188
banner213
banner230
 Meslekte Birlik Platformu, herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için vergi borçlarının internet üzerinden kontrol edilmesi konusunda uyarıda bulundu. Meslekte Birlik Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Mali Müşavir Ayhan Avcı, esnafın vergiborcundan dolayı hesaplarının bloke olmaması ve mallarına haciz konulmaması için internet üzerinden borçluluk durumunun takip edebileceğini söyledi. 


'VERGİ AFLARI TEMBELLİĞE NEDEN OLDU'
Cumhuriyet tarihinde 30 defa yapılan vergi affının mükelleflerde tembelliğe neden olduğunu savunan Avcı, her 3 yılda bir vergi affı yapıldığını hatırlatarak, "Son yıllara geldiğimizde durum önceki dönemlere nispeten farklılık gösteriyor. 10 yılda 2 defa vergi affı olmuş. Bundan sonra af daha da azalacak gibi gözüküyor" dedi.

e-HACİZ YOLU KULLANILIYOR
Son yıllarda maliyenin alacağında daha titiz davrandığını vurgulayan Avcı, "Bu tutumun esnafta 'yakında af çıkar' beklentisini yavaş yavaş 'borcumu kısa zamanda kapatmalıyım' düşüncesine dönüştürüyor. Tüm esnafın bankalar aracılığıyla çalıştığını varsaydığımızda, maliye teknolojinin nimetini iyi kullanarak, e-haciz ve bloke yoluna gidiyor. Ani gelişen bu durumun daesnafı zaman zaman mağdur ediyor." diye konuştu. 

Yaşanan bu sıkıntıları minimize etmek adına Gelir İdaresi'nin internette borçları görebilmeyi kullanıma açtığını hatırlatan Avcı, "Mükelleflerimiz www.gib.gov.tr adresinden sorgulama yapabilirler. Mükellefler tahakkuk etmiş vergi borçlarını gelir idaresinin sayfasından görebiliyor. Zamansız olarak hesaplarının kullanılamaz hale gelmemesi ve gayrimenkullerine tedbir konulmaması için esnafın belli aralıklarla vergi borçlarını kontrol etmesi gerekir."

CİHAN

banner229
Son Güncelleme: 13.10.2012 16:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol