banner237
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
23 Mayıs 2018 Çarşamba 15:32
Boko Haram saldırıları 14,8 milyon kişiyi etkiledi

ABUJA

Batı Afrika ülkesi Nijerya'da terör örgütü Boko Haram'ın saldırılarından 14,8 milyon kişinin etkilendiği bildirildi.

Nijerya Haber Ajansının (NAN) haberine göre, Nijerya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Prof. Tijjani Bande, BM Güvenlik Konseyinin Silahlı Çatışmalarda Sivillerin Korunması oturumunda yaptığı konuşmada, 2009'dan bu yana örgütün saldırılarından 14,8 milyon kişinin etkilendiğini açıkladı.

Saldırılardan en fazla etkilenenlerin çocuklar ve kadınlar olduğunu belirten Bande, saldırılar nedeniyle ölenler, yaralananlar ve işsiz kalanların yanı sıra 1,7 milyon kişinin de mülteci konumuna düştüğünü kaydetti.

Bande, Boko Haram saldırılarının ülkede insani krize yol açtığına dikkati çekerek, "Bu saldırıların önlemesi için komşu ülkeler Çad, Kamerun, Nijer ve Benin ile ortak çalışıyoruz." dedi.

Bande, "Örgüte yönelik operasyonlar sonucunda şu ana kadar binlerce kadın ve çocuk kurtarıldı. Daha önce örgütün kontrolü altında bulunan bölgeler güvenlik güçleri tarafından kontrol altına alındı." ifadelerini kullandı.

Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren Boko Haram, liderleri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da kitlesel şiddet eylemleri düzenlemeye başlamıştı. Ülkedeki terör saldırıları ve çatışmalar nedeniyle yüz binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalıyor.

Muhabir: Adam Abu Bashal

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 23.05.2018 15:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol