banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
16 Temmuz 2017 Pazar 13:52
Boğulmalara 'motorize ekip' ile önlem
banner188
banner213
banner230

SİİRT - Ali Tepe

Siirt'te yaz aylarında sıcaktan bunalan vatandaşlar, serinlemek amacıyla özellikle merkeze bağlı Yerlibahçe köyü ve Billoris Köprüsü civarında Botan Çayı'a girmeyi tercih ediyor.

Çayda 2014'te 6 kişinin boğulması üzerine, Valilik koordinesinde, DSİ, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Siirt Müftülüğünün desteğiyle bazı önlemler alındı.

Bu kapsamda, çaydaki Alkumru ile Kirazlı barajlarında kapakların açılması ve suyun ani yükselmesine karşı siren çalınarak, Türkçe, Kürtçe ve Arapça anonslarla uyarı yapılıyor.

Cuma hutbelerinde vatandaşlar, konuya ilişkin bilgilendiriliyor. Vatandaşların piknik yaptığı ve suya girdiği mevkilere uyarıcı levhalar konulurken, AFAD'ın motorize ekipleri bölgede sürekli denetimlerde bulunuyor.

Alınan önlemler sonucu, 2015'ten bu yana barajdan kaynaklı boğulma vakasının yaşanmadığı öğrenildi.

Motorize ekipler görev başında

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Cahit Akkoyun, AA muhabirine, Valiliğin direktifleri doğrultusunda çaydaki boğulmalara karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili toplantılar yaptıklarını söyledi.

Toplantılarda alınan kararları hayata geçirdikleri belirten Akkoyun, "Son birkaç yıldır boğulma vakası yaşanmadıysa, önce Allah'ın yardımıyla, sonra alınan tedbirler sayesinde olmuştur. Bundan sonra da boğulma olaylarının yaşanmaması hepimizin temennisidir." dedi.

Motorize ekiplerin 09.00-18.00 saatlerinde ring halinde olduğunu bildiren Akkoyun, kendileri için en önemli şeyin insan hayatı olduğunu kaydetti.

Muhabir: Ali Tepe

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 16.07.2017 13:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol