banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
14 Şubat 2012 Salı 09:21
Bitmek bilmeyen KCK operasyonları sendika ve dernek baskınlarıyla sürdürüldü

30 ilde operasyon

Haber Merkezi - KCK soruşturması kapsamında MİT yöneticilerinin ifadeye çağrılmasıyla AKP hükümeti ile Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı arasında kriz çıkmasına yönelik tartışmalar sürerken, özel yetkili mahkemeler talimatıyla dün aralarında sendikaların kadın yöneticileri ile fotoğraf sanatçısı Mehmet Özerin de bulunduğu 149 kişi gözaltına alındı. 30 ilde gerçekleştirilen operasyonların ayrı özel savcılıklar tarafından yürütülmesine karşın eşzamanlı olarak yapılması dikkat çekti.

Özel Yetkili Ankara Savcılığının 2009dan bu yana yürüttüğü KCKnin kamu çalışanları kadın örgütlenmesi soruşturmasında KESK ve buna bağlı SES, Tüm Bel-Sen ve Eğitim-Sen sendikalarına baskın yapıldı. Aramaların ardından 18 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: KESK MYK üyesi ve Kadın Sekreteri Canan Çalağan, SESin eski Genel Başkanı ve hâlâ Kadın Sekreterliği görevini sürdüren Bedriye Yorgun, Tüm Bel-Sen Kadın Sekreteri Güler Elveren, Eğitim-Sen Ankara Şube Kadın Sekreteri Güldane Erdoğan, SES Ankara Şube Kadın Sekreteri Nurşat Yeşil, SES üyeleri Belkıs Yurtsever, Özden Özmen Gök, Hülya Saruhanoğlu, eski KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, Eğitim-Sen üyeleri Şefika Şimşek, Evrim Özdemir, Hatice Kahraman, Leman Hız ve BES üyesi Leman Kiraz.

Ankarada ayrıca KCK operasyonu yürüten Özel Yetkili İstanbul Savcılığının talimatı üzerine arasında fotoğraf sanatçısı Mehmet Özerin de bulunduğu 3 kişi gözaltına alındı. Özerin Ankaradaki evini sabah 05.00 sularında basan polis çok sayıda fotoğraf ile bunların bulunduğu 200 CDye el koydu. Özerin gazeteci kızı Çınar Livane Özerin bilgisayarı dahi götürüldü. Polis, aramalar sırasında fotoğraf konusunun işlendiği bir kitap taslağını inceledi. Özerin Bu haftaya basılacak kitabımın taslağıdırdemesi üzerine polisin, Taslak kitap almıyoruz, sonra başımız belaya giriyordediği kaydedildi.

İstanbul’da 42 gözaltı

KCK soruşturmasını yürüten Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktarın talimatıyla İstanbulun çeşitli ilçeleri ile 30 ilde eşzamanlı operasyon düzenlendi. İstanbuldaki operasyonda geçen hafta Zeytinburnu, Küçükçekmece, Beyoğlu ve Maltepede bombalı saldırı ve araçların kundaklanma olayına karıştıkları ileri sürülen kişilerin de aralarında buulnduğu 42 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakırdaki operasyonda Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri İsmet Mikailoğulları, Sanayi Mahallesindeki evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı. Van Belediye Başkan Yardımcısı Gülbahar Orhan, Gürpınar Tarım İlçe Müdürü Necip Altunli, Mersinde eski KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbülde bulunuyor.

Adana’da ise önceki gün gözaltına alınan 41 kişiden 15’i tututuklandı.


Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177