banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
24 Mayıs 2016 Salı 14:52
Bingöl'de şehit edilen 33 asker anıldı

Bingöl'de 23 yıl önce terör örgütü PKK mensuplarının saldırısı sonucu şehit edilen 33 asker, törenle anıldı.

Bingöl-Elazığ karayolunda 24 Mayıs 1993'te birliklerine giderken teröristlerin şehit ettiği 33 asker için düzenlenen anma töreni, Vali Yavuz Selim Köşger, 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman, Belediye Başkan Vekili Halim Sügü tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Üsteğmen Özgür İncekar, törende yaptığı konuşmada, 24 Mayıs 1993'te eli kanlı terör örgütü mensuplarınca savunmasız bir şekilde 33 vatan evladının şehit edildiğini anımsattı.

Vatanının, bayrağının, vatandaşlarının canını ve malını korumak için sevdiklerinin, davullarla, zurnalarla, ellerine kına yakarak, kutsal vatani görevlerini yapmak üzere yurdun dört bir yanından askere uğurladığı, mert, yiğit, fedakar ve silahsız 33 erin 23 yıl önce şehit edildiğini kaydeden İncekar, anma törenindeki amacın, acılı ailelere hain saldırıyı hatırlatmak olmadığını dile getirdi.

Davetlilere karanfil dağıtılması ve Kur'an-ı Kerim okunmasıyla sona eren törene, Vali Yardımcısı Cevat Gün, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Bayer, şehit aileleri, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve askeri erkan katıldı.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 24.05.2016 14:52
Anahtar Kelimeler:
BingölAskerşehitAnma
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177