banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
19 Mart 2016 Cumartesi 16:47
Beyoğlu'ndaki terör saldırısına tepkiler

ANKARA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Beyoğlu'nda kaynaklanan saldırının peşi sıra icra ettiği açıklamada, akıbet çağda Türkiye'nin bütünlük ve beraberliğine kasteden bu çeşit saldırıların amacına ulaşamayacağını, terörü ve teröre dayanaklık etmek verenleri lanetlediklerini anlatım etti. Hisarcıklıoğlu, mesajında şu görüşlere arazi verdi:

Hisarcıklıoğlu, 'Türk iş dünyası adına, saldırıda yaşamını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve ulu milletimize başsağlığı, yaralılarımıza da çabuk şifalar diliyorum.” dedi.

TŞOF Başkanı Apaydın: Saldırı kötü ve adamlık dışı

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın da saldırıyı 'çirkin' ve 'insanlık dışı' yerine nitelendirdi.

Apaydın, 'Bu acıları kavim yerine gine birbirimize sarılarak üstesinden geleceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Patlamada yaşamını kaybedenlere Yüce Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da çabuk şifalar diliyorum.' anlatım etti.

MÜSİAD Başkanı Olpak: Türkiye teröre mesuliyet eğmeyecek, terör Türkiye'ye mesuliyet eğecektir

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, icra ettiği kayıtlı açıklamada, saldırıda yaşamını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara çabuk onma diledi.

Türkiye'nin yürüyüşünü engel edinmek arzu edenler kabilinden akıbet günlerde peş peşe planlı terör saldırılarını lanetlediklerini tamlayan Olpak, 'Türkiye teröre mesuliyet eğmeyecek, terör Türkiye'ye mesuliyet eğecektir.' dedi.

'Bize sakıt bütünlük olmak, devletimizin yanı sıra mıhlı durmaktır'

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz da İstanbul'un en ehemmiyetli caddelerinden İstiklal'de meydana mevrut terör saldırısını nefretle kınadığını belirtti.

Hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara çabuk onma arzulayan Kopuz, 'Bu görüngü esasen sergilemiştir ki terörün hedefi halkımız, maksadı ise mevki ile kavim bir araya gelmesini engellemektir. Bize sakıt birlikte edinmek bütünlük edinmek devletimizin yanı sıra mıhlı durmaktır.' değerlendirmelerini yaptı.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 19.03.2016 16:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177