banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
23 Eylül 2016 Cuma 18:32
Beyoğlu esnafından İstiklal Caddesi açıklaması

İSTANBUL

Beyoğlu İşadamları Grubu üyesi Yakup Eyüpoğlu, İstiklal Caddesi'nde işletmelerin kapandığı ve caddede eski hareketliliğinin yaşanmadığına ilişkin haberlerle ilgili, "İstiklal Caddesi görüldüğü gibi son derece canlıdır. Bu kadar yanlış haber olmayı içimize sindiremiyoruz.'' dedi.

Eyüpoğlu, sözü edilen haberlerin Beyoğlu esnafını üzdüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

"Kapandığı söylenen 37 dükkanın 30'uyla ilgili bilgi yanlıştır. Ya ekonomik ömrünü doldurmuş dükkanlar kapanmış yerine dünya markası gelmiş, yeni dükkan açmıştır ya da tadilat için boşaltmış, başka binaya geçmiştir. Ama bu yanlış lanse edilmektedir. İstiklal Caddesi görüldüğü gibi son derece canlıdır. Bu kadar yanlış haber olmayı içimize sindiremiyoruz.''

Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Hışım da İstiklal Caddesi'ni günde 3 milyon kişinin gezdiğini belirterek, ''Son zamanlarda çıkan haber gerçeği yansıtmıyor. İstiklal Caddesi'nin potansiyeli kültür sanat, alışveriş merkeziyle bir bütündür. Yazıldığı gibi 'Patlıyor, kapanıyor' haberlerinin doğruları yansıtmadığını söylemek istiyorum.'' diye konuştu.

Kiraların yükselmesi nedeniyle bazı işletmelerin taşındığını ancak, yerlerine yeni markaların geldiğini dile getiren Hışım, "Haberlerin gerçek payı vardır ama gerçeği yansıtmamaktadır. Kapanan dükkanın yerine yenisinin açıldığı haberi yapılmıyor." dedi.

Muhabir: Hikmet Faruk Başer

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 23.09.2016 18:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177