banner200
banner235
banner225
10 Mayıs 2013 Cuma 10:21
'Ben H.İ., kendim için adalet istiyorum'
banner188
banner213
banner230

Tecavüze uğrayan kızı için adalet arayan baba Ahmet İ.’nin ardından 16 yaşındaki kızı H.İ. ilk kez ses verdi. “Şimdi kendim için adalet istiyorum” diyen H.İ’nin mektubunu babası Ahmet İ. Facebook sayfasından paylaştı. Denizli’deki tecavüz mağdurunun, 7 Mayıs’taki mahkemeden önce yazdığı mektup şöyle:
“Merhaba hiç tanımadığım insanlar ve babam. Sizler beni babamın KIZIM İÇİN ADALET İSTİYORUM çığlığı ile tanıyorsunuz.
Ben H.İ. Hikâyemi internetten, gazetelerden, haberlerden dinlediniz. Sizlerle beraber ben de tekrar tekrar dinledim, okudum. Bazen anladım, bazen eleştirilere anlam veremedim ama dinledim. Ben sustum, babam konuştu. SESİM, NEFESİM ÇIĞLIĞIM oldu BABAM. Bu defa babam anlatmasın, ben anlatayım yaşadıklarımı, hissettiklerimi. Yaşım 14-15. Yaşadıklarım yaşımdan büyük, yaşıtlarım gibi oyun hikâyelerim, okul anılarım, doğum günü hatıralarım yok artık! Silindi aklımdan. Rüyalarımda olan ne varsa bir gecede silindi gitti. Yaşımdan büyük yaşadıklarım, hatırladıklarım artık. Yarın 7 Mayıs ve benden çok babamın mahkemesi var. Benim yaşımdan da küçüktü N.Ç. GÖRDÜM, OKUDUM, BAKTIM, KORKUYORUM şimdi babamın çığlığı yetecek mi beni kurtarmaya? Davama bakacak hâkimlerin kızları var mıdır bilmem. Yoksa bile kız yeğenleri vardır. Diliyorum bir an için bakmışlardır onların yüzüne. Ancak öyle anlarlar belki ne yaşadığımı. Çok tuhaf. Ben bir ögrenciydim. Ödev yapmam gereken bir saatte tanımadığım insanlara mektup yazıyorum. En çok edebiyat öğretmenim okusun isterdim. Acaba konpozisyon değerlendirmesine alsaydı mektubumu, kaç verirdi bana?
Hiç bilmediğim bir yasayla o korkutucu gecede yaşadığım şeyin ardından yaşımın bir gecede 16-17 olduğu, rızamın olduğunu söyleyen yasalar ve amcalar... Bir gecede büyüdüm demek. Ama benim daha okulum bitmedi, oyunlarım yarıda kaldı. Nasıl büyüttünüz beni? Nasıl karar verdiniz büyüdüğüme? Boyum da aynı benim, saçım da uzamadı ki nasıl büyüdüm ben bir gecede? Bana da söyleyin, nasıl büyüdüm, nasıl büyüttünüz beni? Yaşımdan büyük cümleler kurmayı öğrendim rezil bir gecede. Benim için açılan internet sayfalarında tanımadığım insanların elinde ‘H.İ. için adalet istiyoruz’ yazılı bır kâğıtla çekilmiş resimler gördüm. Birinde ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN yazıyordu. Okuyunca aklıma direkt babam geldi. Evet o varsa yalnız değilim ve sizler; hiç tanımadığım insanlar annelerim, ablalarım, abilerim ve babam, babalarım. Sizler de ve daha niceleriniz. Ben H.İ. Bugüne kadar babamın adalet istediği kızı. ‘Aaaa bu o mu’ diye yüzüme anlamadığım bir bakışla baktıkları kızım evet, o benim. Babası Ahmet İ.’nin ‘Kızım için adalet istiyorum’ diye ortalığı tırnakladığı kızı. Evet o benim. Annesiyle okula, sinemalara gitmesi gerekirken karakollara, hastanelere, mahkemeye, avukatlara gitmek zorunda bırakılan evet işte o benim doğru tanıdınız. Bildiniz.
Ama bilmediğiniz geceleri korkuyla uyuyamadığım, artık öğrenci olmadığım artık hep yaşımdan daha büyük görüldüğüm...
Evet ben H.İ. Bugüne kadar babasının ‘KIZIM İÇİN ADALET İSTİYORUM’ dediği kızı.
Şimdi ben H.İ., kendim için ADALET İSTİYORUM. SESİME SES VERİN.”

Zanlı bırakılmıştı 

Denizli’nin Sarayköy ilçesinnde yaşayan Ahmet İ., 16 yaşındaki kızı H.İ.’nin akrabası A.Ç.’nin tecavüze uğradığını iddia ederek geçen şubat ayında şikâyetçi olmuştu. Önce tutuklanan A.Ç. dokuz gün sonra serbest bırakılmıştı. Bunun üzerine baba ‘Kızım İçin Adalet İstiyorum’ isimli bir platform oluşturarak imza kampanyası başlatmıştı. Kampanyaya destek veren yaklaşık 60 bin kişiden destek geldi, imzalar toplandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da davaya müdahil oldu.
7 Mayıs’taki duruşmada sanığın tutuksuz yargılanmaya devam etmesi kararı çıktı.

banner229
Son Güncelleme: 10.05.2013 10:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol