banner200
banner235
banner225
24 Ocak 2016 Pazar 14:15
BBC muhabiri İran pasaportu taşıdığı için ABD'ye uçamadı
banner188
banner213
banner230

Guardian gazetesine göre ABD'li yetkililer Rahimpour'a, İran pasaportu nedeniyle ABD'ye artık vize serbestisinden yararlanarak gidemeyeceğini söylediler.

Rahimpour Twitter'da paylaştığı mesajda, "ABD, İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılmasından 3 gün sonra, ben ve diğer 2 İngiltere vatandaşının vize muafiyetinden yararlanmasını reddetti. Bunun nedeni, aynı zamanda İran vatandaşı olmamız" ifadelerini kullandı.

ABD Kongresi'nin Paris saldırılarından sonra onayladığı yeni yasaya göre, aralarında İngiltere'nin de bulunduğu, çoğu Avrupa ülkesi, 38 ülkenin vatandaşlarından son beş yılda Irak, Suriye, İran ve Sudan'a girmeleri durumunda ABD'ye girişlerinde vize istenecek. Bu dört ülkeden birine ait çifte vatandaşlıkları bulunanlara da vize koşulu getirilecek.

Avrupa Birliği ve üye ülkelerin ABD Büyükelçilikleri vize kararı hakkında yayımladıkları ortak bildiride çifte vatandaşlıkları olanlar için "orantısız ve adaletsiz bir uygulama" olacağı uyarısında bulunmuş özellikle de gazeteciler, insani yardım çalışanları ve iş amaçlı seyahat edenlerin olumsuz etkileneceği belirtilmişti.

Son beş yıl içinde Suriye, Irak, İran ve Sudan'a seyahat ettikleri için ABD'nin vize talep edeceği 38 ülke arasında İngiltere'nin yanı sıra Fransa, İsveç, Avusturya, Almanya, İtalya, İspanya, Güney Kore, Tayvan, Norveç ve Hollanda'da da var. (Sputnik)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.01.2016 14:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol