banner200
banner222
11 Ekim 2014 Cumartesi 16:52
Bayık: “Savaştan başka seçeneğimiz kalmadı“
banner188
banner213
banner230
 Alman 1'inci devlet televizyonuna konuşan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık, silahlı güçleri yeniden Türkiye'ye gönderdiklerini öne sürdü.

ARD'nin internet sitesinde Cemil Bayık ile yapıldığı belirtilen bir röportaj metni yayınlandı. Haberde ARD muhabiri Reinhard Baumgarten'e Irak'taki Kandil Dağı'nda  konuştuğu belirtilen Bayık'ın Kobani gösterilerinde Kürtler'in ölmeye devam etmesi durumunda, yeniden silahlı mücadeleye başlayacaklarını söylediği belirtildi. Bayık'ın "Eğer böyle devam ederse, gerilla, halkımızı korumak için savaşacaktır. Gerillanın asıl görevi, halkı savunmaktır" dediği aktarıldı.

Haberde, Kobani'de yaşananlar ve Türkiye'de olanlardan hükümeti sorumlu tuttuğunu belirten Bayık'ın 2 yıldan bu yana sürdürülen çözüm süreci görüşmelerinden umutsuz olduğunu aktardığı öne sürüldü.

Bayık'ın Hükümet Doğu ve Güneydoğu'da askeri yığınak yapmayı sürdürmesi nedeniyle harekete geçtiklerini, silahlı militanlarını i Türkiye'ye yeniden gönderdiklerini ifade ederek, "TBMM'de Suriye ve Irak tezkeresinin kabulü bize göre savaş ilanı anlamına geliyor. Tezkerede IŞİD sözü neredeyse hiç geçmiyor. Tezkere ile PKK'ya açıktan savaş ilan edilmiştir. Tezkerenin kabulüyle Türkiye barış sürecini sona erdirmiştir" dediği ileri sürüldü.

Erdoğan ateşkesi seçimleri kazanmak için kullandı

Öte yandan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık, "Artık barış süreci yok. Erdoğan, barış sürecini seçimleri kazanmak için kullandı." iddiasını ortaya attı.

Avusturya'nın Die Presse gazetesine Kandil'de konuşan Cemil Bayık, hükümetin bu süreçte karakollarını genişlettiğini söyledi. Bayık, "Ankara ile müzakerelerin üçüncü bir tarafın gözlemciliğinde olmasını talep ettik. Bu; uluslararası toplum, meclisten bir komisyon ya da sivil toplum grupları olabilirdi. Ancak Ankara bu teklifi kabul etmedi." ifadelerini kullandı.

Meclisten çıkan tezkerenin hedefinin IŞİD olmadığını öne süren Bayık," Bu tezkere ile PKK hedefleniyor. Tezkere ile barış süreci Ankara tarafından sonlandırılmış oldu." iddialarında bulundu.

Sürecin kendileri tarafından bu zamana kadar getirildiğini ancak Ankara'nın buna katkı sağlamadığını öne süren Bayık, "Bize savaşma dışında bir seçenek kalmadı. Ankara, zaman kazanarak savaşma özelliğimizi kaybedeceğimizi düşündü." dedi.

"Düşmanın en iyi öğretmen olduğu zamanlar vardır." diyen Bayık, "Bu süreçte farklı Kürt gruplar ile bir arada savaştık. Kürtlere yeni bir strateji üretilmesi için ortak bir ulusal konferans düzenlenmesi çağrısında bulunuyoruz. Peşmerge ve gerilla için ortak bir çatı yapısı kurulmalı. Kendi iç sistemi korunarak birlikte hareket edilmesi sağlanmalı. Bu Mahmur ve Kerkük'te yapıldı." ifadelerini kullandı.

banner229
Son Güncelleme: 11.10.2014 22:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol