banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
10 Ocak 2016 Pazar 19:27
'Basın özgürlüğü Türkiye gibi demokratik bir ülkede hayati önem taşır'

ANKARA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, matbuat ve tabir özgürlüğünün kullanılmasının Türkiye gibi demokratik bir ülkede hayati önem taşıdığını belirterek, 'Gazeteciliğin halkın salık kabul etme özgürlüğü haricinde muhtemelen vasilik odaklarının gündemini ülkeye bodoslamak olmadığını da her insanın bilmesi gerekir. Özgürlüklerin kötüye kullanılması ve hassaten terörün ve yıldırı örgütlerinin propagandasını etme saikiyle cereyan etmenin gazetecilik kapsamına girmeyeceğinin altını resmetmek isterim' değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Davutoğlu, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' nedeniyle yayımladığı mesajda, gazeteciliğin halkın salık kabul etme ve bilgelik iktisap hakkına, ülkenin barış, dirlik ve emniyet ortamının kuvvetlenmesine yardım sağlayıcı en ehemmiyetli dizge gruplarından bir tanesi bulunduğunu vurguladı.

Meslek etiğine kusursuz bir bağlılıkla, vatandaşların gözü, kulağı ve dili bulunan kâffesi matbuat mensuplarının, demokrasinin güçlenmesinde atama edici bir gösteriş aldıklarının da cezaevi arkası edilemeyeceğini tabir fail Davutoğlu, matbuat mensuplarının karşılaştıkları zorlukları buyurmakyürümek düşüncesince katılması müstelzim tedbirler üstünde hükümet adına hassasiyetle durduklarını bildirdi.

Akademisyen bulunduğu 1990'larda kenar yazarlığı da yaparak bu kalburüstü mesleğin ortamında olma fırsatı yakaladığını hatırlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

'İfade eylemek istiyorum ki, matbuat ve tabir özgürlüğü benim düşüncesince vazgeçilmezdir. Bu özgürlüklerin kullanılması Türkiye gibi demokratik bir ülkede hayati ciddiyete haizdir. 2002'den beri hürriyet alanlarının genişletilmesinde şişman reformlara imza atan bir nüfuz adına bu özgürlüğün en çelimli teminatı da biziz. Gazeteciliğin halkın salık kabul etme özgürlüğü haricinde muhtemelen vasilik odaklarının gündemini ülkeye bodoslamak olmadığını da her insanın bilmesi gerekir. Özgürlüklerin kötüye kullanılması ve hassaten terörün ve yıldırı örgütlerinin propagandasını etme saiki ile cereyan etmenin gazetecilik kapsamına girmeyeceğinin altını resmetmek isterim.

Bu hususi güneş vesilesiyle hassaten baş başa himmet yaptığımız Başbakanlık muhabirleri edinmek kadar yurdumuzdaki hep gazetecileri biricik hiç kutlama ediyor, Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Evrensel türel ve insancasına değerleri koruyarak, mesleklerini oda boncuğu bası ve basınç altında kalmadan yürütme fail ve özgürcesine gazetecilik karşıcı hep matbuat camiasını demokratik gelişmemize bitirdikleri katkılardan ötürü kutluyor, hep gazetecilere aceleci ve akıllıcasına salık yarışında başarılar diliyorum.

Dünyanın bir baş döndürücü dalında akıllıcasına ve dört başı mamur habercilik anlayışı ile fedakarca fariza yapan, hassaten Suriye ve Filistin edinmek kadar yaşanmış bulunan acıları dünyaya yaymak düşüncesince canını tehlikeye atan ve bu uğurda yaşamını kaybeden kâffesi gazetecileri hürmet ve gönül borcuyla anıyorum.'

Muhabir: Merve Yıldızalp

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 10.01.2016 19:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177