Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
23 Nisan 2016 Cumartesi 02:42
Başbakan: IŞİD'in, PKK'nın, Suriye rejimini sniperları aynı hasta ruhu taşımaktadır

Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Antalya'daki programının ardından 'İslam Dünyası Turizm Başkenti Tanıtımı ve Kutlu Doğum Özel Programı'na katılmak için özel uçakla memleketi Konya'ya geldi. Davutoğlu, Vali Muammer Erol ve protokol üyeleri tarafından karşılandıktan sonra programın yapılacağı Spor ve Kongre Merkezi'ne geçti. Salonda alkışlarla karşılanan Davutoğlu, hemşerilerini selamladı.
Davutoğlu'na Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da eşlik etti. Konya, İslam İşbirliği Teşkilatı Kültür ve Turizm Bakanları Komitesi tarafından 'İslam Dünyası 2016 Turizm Başkenti' olarak seçilmişti. Bu nedenle de bugün düzenlenen tanıtıp programı Kuran'ın okunmasıyla başladı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya'nın 10 binlerce Suriyeli'ye kucak açtığını belirterek, salondakilere 'Özgür Suriye bayraklarını, al bayrakla yan yana görmek istiyorum. “dedi.


IŞİD, PKK AYNI RUH


Terör örgütleri IŞİD ve PKK'ya değinen Davutoğlu, şunları söyledi:

'Bugünlerde İslam medeniyetinin en güzel şehirleri Halep'ten Şam'a, Bağdat'tan Sana'ya yağmalanıyor, yerle bir ediliyor. Dün Saray Bosna'yı, Mostar'ı yerle bir eden medeniyet düşmeni ruh, bugün IŞİD kisvesinde başta İslam beldelerini, müslüman şehirlerini hulafi gibi yerle yeksen ediyor. Şam'ı, Halep'i, Bağdat'ı, Telafer'i, Bayırbucağ'ı yerle bir eden aynı vandal ruh PKK kisvesiyle Sur'da, Cizre'de Selçuklu'nun Osmanlı'nın medeniyet mirasını yağmalıyor.'

Evrensel bir cinayet işlendiğini ve buna seyirci kalınıldığını ifade eden Davutoğlu, 'İşte buradan Şam'ın kardeşi Konya'dan, Halep'in, Diyarbakır'ın Cizre'nin, Saray Bosna'nın kardeşi Konya'dan bütün bu diyarlara bir kez daha vurgulayarak söylüyorum, onların kaderi bizim kaderimizdir. Onlar huzura kavuşana kadar bütün bir Türkiye ve bütün bir Konya bütün varlığıyla orada olacak. Konya bunu iyi bilir. Bugün Konya'nın mahallesi Bosna Hersek Mahallesi'dir. Aliya İzzet Begoviç Caddesidir. Konya kendini İslam dünyasıyla özdeşleştirmiştir. Geçmişte Mostar köprüsünü bombalayan Sırp sniper keskin nişancıdıydı. IŞİD'in, PKK'nın, Suriye rejimini sniperları aynı hasta ruhu taşımaktadır. Bu büyük evrensel cinayet karşısında dünyanın bütün mimarları, bütün mühendisleri ayaklanmalıydı. Ama ne yazık ki, sadece siyasetçiler, sadece devlet adamları değil, yazarlar, sanatçılar, ressamlar, din adamları da bu cinayetleri seyrediyor. Batının, her fırsatta vurguladığı hümaniter değerler, insanı değerler, Avrupa'yı, Avrupa yapan değerler nerede diye soruyoruz. Aziz kardeşlerim biz Türkiye'nin imkan ve kaynaklarını Türkiye'ye sahip çıkmak için kullanıyoruz. Şehirlerimizi mamur etme derdinde olduğumuz gibi İslam'ın bütün şehirlerine gücümüz, takatimiz nispetinde sahip çıkıyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, TİKA gibi kuruluşlarımız güçleri oranında dünyanın her yerindeki eserlerimizi ihya etmeye çalışıyor. “diye konuştu.

Diyarbakır'a yaptığı ziyarete anlatan Davutoğlu, Diyarbakır'da tekbirlerle karşılandığını, al bayraklarla 'şehitlerle ölmez, vatan bölünmez' diye halkın haykırdığını belirtti. Davutoğlu, 'Terörle kardeşliğimizi zehirlemek isteyenlere inat, kardeşlerimizle orada aynı kiblemize yöneldik, birlik ve beraberliğimiz için dua ettik. “dedi.

'BAŞKALARI GİBİ ANKARA'DA SIKIŞMIYORUZ'


Davutoğlu, 'Biz aziz milletimize hizmet yolunda aşkla, muhabbetle çalışmaya devam ediyoruz Başkaları gibi Ankara sıkışmıyoruz her hafta başka bir ilimizde vatandaşlarımızla kucaklaşıyoruz. Başkalarının gündeminde millete hizmet yok. Başkalarının gündeminde medeniyet, şehir ve eser yok. Biz ise sadece eserlerimiz bu ülkenin hizmetindeyiz. Ülkemize yönelen terörün, etrafımızı saran ateş çemberinin gündemimize esir almasına asla izin vermeyeceğiz. “dedi.

Başbakanın konuşması dünyaca ünlü sanatçı Yusuf İslam, sığınmacılar için 'He Was Alone' adlı bestelediği şarkının klibini anlattı. Ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yusuf İslam ile programa katılan Ömer Faruk Abdullah'ı, tablo hediye edip ikisini fahri Konyalı ilan etti.

BAŞBAKAN İLAHİ SÖYLEDİ


Daha sonra sahneye çıkan sanatçı Mustafa Ceceli, ilahiler söyledi. Mustafa Ceceli 'Allah Allah' adlı ilahiyi söylediği sırada mikrofonu Başbakan Davutoğlu'na uzattı, Davutoğlu da ilahiye eşlik etti.
Başbakan Davutoğlu, Ankara'daki yoğun programları nedeniyle programdan erkenden ayrıldı.

BAŞBAKAN, MEVLANA MÜZESİNİ ZİYARET ETTİ

Başbakan Erdoğan, İslam Dünyası Turizm Başkenti tanıtım programından ayrıldıktan sonra Mevlana Müzesi'ni ziyaret etti. Ziyaretin ardından eşi Sare Davutoğlu ile birlikte havalimanına geçen Davutoğlu, özel uçakla 00.45 sıralarında Ankara'ya hareket etti.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 23.04.2016 02:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol