banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
18 Mart 2016 Cuma 01:52
Başbakan Davutoğlu Brüksel'de
banner188
banner213
banner230

BRÜKSEL

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Türkiye-AB Liderler Zirvesi'ne eklenmek kabil hususi tayyare 'TUR' ile TSİ 01.20'de Belçika'nın başkenti Brüksel'e geldi.

Davutoğlu'nu, Brüksel Askeri Havalimanı'nda, Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel, Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay, NATO Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Tacan İldem ve başka yetkililer karşıladı.

Başbakan Davutoğlu ile benzeri Sare Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Brüksel'e geldi.

AB ülkelerinin Brüksel'de yapacağı 'Türkiye-AB Liderler Zirvesi'nde, AB'nin Türkiye'yle mülteci krizi ve Türkiye'nin üyelik mevzusundaki taleplerinin görüşüleceği öngörülüyor.

Bugünkü düet görüşmeler sonrasında, 'Türkiye-AB Liderler Zirvesi ' oturumunda Başbakan Davutoğlu'nun, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'la matbuat toplantısı yapması planlanıyor.

Davutoğlu'nun 'Türkiye-AB Zirvesi'ndeki temasları

Davutoğlu, güzeşte haftaki Brüksel temaslarında Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Dönem Başkanlığını tay tay arabası Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Türkiye'nin AB Nezdindeki Daimi Temsilciliğinde müselles mülakat gerçekleştirmişti.

Öte yandan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile de birlikte araya mevrut Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'la da müselles birlikte mülakat yapmıştı.

Davutoğlu, AB Konseyi binasında Suriye problemininin ele alındığı mini zirvede, İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Yunanistan Başbakanı Çipras'ın beraberinde AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile birlikte araya gelmişti.

Aradan güzeşte kestirmece 10 günden sonradan şeb ezanı saatlerinde, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa Konseyi binasında gazetecilere icra ettiği açıklamada, 'Yunanistan kanalıyla Avrupa'ya giren mülteci akınını bloke etmek amacıyla Türkiye ile anlaşmaya varacağız' ifadesini kullanmıştı.

Muhabir: Ilkay Guder

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 18.03.2016 01:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol