banner200
banner222
01 Ekim 2012 Pazartesi 11:45
Bakandan sporculara sendika çağrısı
banner188
banner213
banner230
 ANKARA - Hüseyin Yeşilkavak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sporcuların da sendika kurabileceğini belirterek, ''Mutlak surette spor camiasının örgütlenmesi gerekiyor'' dedi. 

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle son dönemde bir çok sporcu ve teknik adamın, Türkiye'de spor camiasının sendikalaşması gerektiği yönünde beyanatları olduğunu hatırlattı.

Bakanlık olarak yaptıkları incelemelerde, sosyal güvenlik yönünden bir çok sporcunun priminin, aldığı ücretin çok altında, asgari ücretten yatırıldığını gördüklerini belirten Çelik, ''En azından hak arama adına örgütlenmek son derece doğrudur. Bütün kesimlerin örgütlü olması demek, hak arama açısından veya hak kaybına uğramama açısından önemli'' diye konuştu. 

Çelik, örgütlü toplumun doğru bir toplum olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:
''Kayıt dışılığı önleme açısından da önemlidir. Ekonomik ve sosyal güvenlik açısından bakarsanız da böyle. Kaldı ki örgütlenmenin başka bir çok faydaları vardır. Dayanışma içinde olan bitenlerin daha şeffaf biçimde değerlendirilmesi sağlanır. Örgütlenme, gerek endüstriyel ilişkilerde, gerekse spor camiasında veya çalışma hayatının her alanında olması gereken bir durumdur. Mutlak surette spor camiasının örgütlenmesi gerekiyor. Bunu ben desteklerim. Bu yapılanmanın spor camiasına da hayırlı olacağı inancındayım.''

Sporcuların sendikalaşması konusuyla ilgili bakanlık mevzuatının müsait olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:
''Bununla ilgili mevzuatımız müsait. Çok yakın zamanda yeni sendika yasası geliyor. Uzun zamandır değiştirilemeyen yasa. Yeni yasa ile nispeten örgütlenmenin önü, düne göre daha iyi oluyor. Yüzde yüz herkesin dediği gibi olmasa da düne göre iyi bir noktaya geliyor. Sporcuların örgütlenmesi konusunda bizim bakanlık olarak bir çalışmamız olamaz. Bu sivil bir girişim. Sadece spor alanı için değil her türlü iş kolu için bu geçerli. Sporcuların örgütlenmesi de tamamın sivil bir girişimle olabilecek hadise. Onlar kuracaklar, üyelerini kaydedecekler, yetkilerini alacaklar, toplu sözleşme yapacaklar, hak arayacaklar.''


AA

banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol