banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
03 Haziran 2016 Cuma 14:52
Bakan Soylu 'kıdem tazminatı'nın yol haritasını açıkladı
banner188
banner213
banner230

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Herkes şunu bilsin ki kıdem tazminatı konusunda tüm sosyal tarafların değerlendirmeleri, görüşleri masada olacak ve Türkiye bu kıdem tazminatı sorununu çözebilecek adımları hep birlikte atacaktır." dedi.

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) her yıl hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği ve bu yıl 105.'si düzenlenen ILO Konferansı için İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Soylu, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Soylu, şöyle konuştu:

"Kıdem tazminatı konusu Türkiye için çok önemli bir sosyal yaradır. Bir tarafta kıdem tazminatını alamayanlar ve kıdem tazminatı veremeyenler, diğer tarafta ise emeğinin karşılığını kısmen alabilenler ve alamayanlar var ve bu durum çalışma hayatı içinde yaşanan bir sorun olmaya devam ediyor. Bizim de hükümet olarak özellikle de sessiz çoğunluğun durumuna tercüman olmak için çözmek zorunda olduğumuz önemli bir alan."

Kıdem tazminatı ile ilgili çalışmaları öncelikle Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na önereceklerini ve orada tartışarak sosyal diyalog penceresi açacaklarını belirten Soylu, şöyle devam etti:

"Çalışanlarımız, işverenler ve hükümet hep birlikte bir araya geleceğiz ve bunu kamuoyuna sunacağız. Muhalefet partileri ile bir araya geleceğiz ki en önemli meselelerden birisi budur. Bunu TBMM'ye getirmeden önce bilmenizi istiyoruz ki olgunlaştıracağız. Olgunlaştırmadan bu adımı atabilmemiz mümkün değildir, nasıl esnek çalışma konusunda ortak uzlaşmayı son dakikaya kadar tüketme gayreti ortaya koymuşsak ve burada samimiyetimizi ortaya koymuşsak, herkes şunu bilsin ki kıdem tazminatı konusunda tüm sosyal tarafların değerlendirmeleri, görüşleri masada olacak ve Türkiye bu kıdem tazminatı sorununu çözebilecek adımları hep birlikte atacaktır."

ILO 10. Avrupa Bölge Toplantısı İstanbul'da yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, ILO'nun 10. Avrupa Bölge Toplantısı'nın 2017 yılında İstanbul'da yapılacağını belirterek, şunları söyledi:

"Bizim için çok önemli bir sınav olacak. Önümüzdeki yıl buradaki tüm ülke bakanlarını ve çalışma dünyasını İstanbul'da ağırlamaktan, uluslararası anlamda çok prestijli bir toplantıyı Türkiye'de yapmaktan onur duyacağız. Önemli kararların oluşacağı bir toplantıya ev sahipliği yapmak, Türkiye'de yapılacak bu toplantının çalışma dünyasına sağlayacağı sinerji ve bizim buradan elde edeceğimiz sonuçlar itibarıyla da çok önemli."

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 03.06.2016 14:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol