banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
12 Ocak 2016 Salı 13:27
'Bahçelievler katliamı' davasında Osmanağaoğlu'na beraat
banner188
banner213
banner230

'Bahçelievler katliamı' davasından hüküm giyen Ünal Osmanağaoğlu'nun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) lehine verdiği 'adil yargılanmadığı' kararı üzerine açılan ve hayatını kaybetmesiyle mirasçılarının sürdürdüğü davada beraatına karar verildi.

Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Osmanağaoğlu'nun mirasçılarının avukatı Serdal Namkoç ve Osman Başer, maktullerin ailelerinin avukatları Erşen Sansal ve Nezahat Gündoğmuş katıldı.

Avukatlardan Sansal, şikayetlerinin devam ettiğini, AİHM'nin kararının hukuka uygun olmadığını savunarak, 'Mahkumiyet kararından geri dönülmemesini istiyorum' dedi.

Avukat Gündoğmuş da yargılamanın yenilenmesinin reddine karar verilmesini talep etti.

Cumhuriyet Savcısı Halis Özmen daha önce verdiği, Osmanağaoğlu'nun beraatını istediği esas hakkındaki görüşünü tekrarladığını bildirdi.

Osmanağaoğlu'nun mirasçılarının avukatlarından Başer ise beraat kararı isteyerek, 'Kendisi zaten vefat etmiştir ancak isminin temizlenmesi açısından bu davaya devam ediyoruz' ifadesini kullandı.

Avukat Namkoç da Osmanağaoğlu için beraat talebinde bulundu.

Mahkeme Başkanı Deniz Gül, heyetçe yaptıkları müzakerenin ardından, 'atılı suçları işlediği yönünde mahkumiyetine yeterli her türlü şüpheden uzak ve inandırıcı somut deliller elde edilemediğinden, Osmanağaoğlu'nun beraatına oy çokluğuyla' karar verdiklerini açıkladı.

Şikayetçilerin avukatlarından Sansal, karar üzerine gazetecilere yaptığı açıklamada, 'Utanç verici bir karar. Temyiz edeceğiz. Yargıtaydan geçmeyeceğine inanıyorum. Gerekirse Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunacağız, AİHM'ye başvuracağız' diye konuştu.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 12.01.2016 13:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol