banner200
banner235
22 Eylül 2012 Cumartesi 01:22
Bahçeli: Kararın vicdanları kanattığı gün gibi meydandadır
banner188
banner213
banner230
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den Balyoz Davası kararı için ilk tepki geldi. Bahçeli, “Verilen kararın vicdanları kanattığı ve adaletsizliği tescil ettiği gün gibi meydandadır.” dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Balyoz Davası’nda alınan kararlara yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi. “16 Aralık 2010 tarihinde başlayan ve İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Balyoz Güvenlik Harekât Planı Davası bugün itibariyle sonuçlanmış ve karar açıklanmıştır.” diyen Bahçeli, bu kapsamda aralarında İstanbul Milletvekilimiz Sayın Engin Alan’ın da bulunduğu 250’si tutuklu 365 kişi hukuki kovuşturmaya tabi tutulduğunu, yargılamaya konu olan kişilerden 34’nün beraat ettiğini, diğerlerinin ise farklı cezalarla tecziye edildiklerinin anlaşıldığını belirterek, “21 ay süren, birçok tartışma ve muammaya sahne olan sözde darbe davası neticesinde, verilen kararın vicdanları kanattığı ve adaletsizliği tescil ettiği gün gibi meydandadır.” diye konuştu.

Bahçeli, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Bilhassa başta 28 Şubat süreci olmak üzere, geçmişin rövanş ve intikamını almak adına adaletin gölgelendiği ve tarumar edildiği izlenimi gittikçe güçlenmektedir. İktidarın tesir ve güdümünde bağımsızlığını, inandırıcılığını ve güvenirliğini yitirdiği yönünde genel kabul bulunan hukuk anlayışı, adil olmayan yargılama ve tarafsızlığını kaybetmiş bir yöntemle adeta bölücü terörle mücadeleyi de hesaba çekmiştir.

PKK terör örgütüyle azim ve cesaretle mücadele eden kahramanların toptancı bir yaklaşımla darbecilerle ve darbe heveslileriyle aynı kategoride değerlendirilmesi bu sarih gerçeği göstermektedir. Hainler dışarıda rahatça gezerken, terörle mücadele eden değerli isimlerin cezalandırılması Türkiye’nin içine düşürüldüğü vahim manzaranın ve ayıbın en hazin görüntüsüdür. Bu itibarla PKK terörünün, ülkemizi kan gölüne çevirdiği bir süreçte mahkemece verilen kararın şaibeli, her türlü yorum ve tartışmaya açık yönleri olduğu ortadadır.”

"MHP, ENGİN ALAN'IN SUÇSUZ OLDUĞUNA İNANMAYA DEVAM EDECEK"

Milliyetçi Hareket Partisi’nin hukuka ve mahkeme kararlarına saygısı bulunmakla birlikte, söz konusu darbe davası çerçevesinde verilen kararları makul ve tutarlı bulması şüphesiz mümkün görülmeyeceği vurgulanan açıklama şöyle devam etti: “İstanbul Milletvekilimiz Sayın Engin Alan ise maalesef 18 yıl caza alarak tarifi ve tevili olmayan bir hukuk garabetine maruz kalmıştır. Millet vekâletini seçimle almış bir milletvekilinin mesnetsiz ve haksız yere cezalandırılması, millet iradesine sürülmüş kara bir leke, telafisi çok zor olacak hakaret ve saygısızlıktır. Bundan sonra İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ve henüz gerekçesi açıklanmayan kararın itiraz aşaması bulunmaktadır. Söz konusu adaletsizliğin giderilmesi, verilen kararın siyasi içerikten arındırılması için Yargıtay safhasında mutlaka tashih ve tamiri yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, hukuk herkes içindir ve herkese bir gün lazım olacaktır. Verilen karar ne olursa olsun, Milliyetçi Hareket Partisi, İstanbul Milletvekili Sayın Engin Alan’ın suçsuz olduğuna inandığından yanında durmaya sonuna kadar devam edecektir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol