banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
15 Ekim 2016 Cumartesi 14:08
Bahçeli'den 'Başkanlık' açıklaması: Fiili durum devam ederse...
"TÜRKİYE'NİN TOPLUMSAL SÖZLEŞMEYE BÜYÜK İHTİYACI VAR"

MHP lideri Bahçeli, partisinin Siyaset ve Liderlik Okulu'nun 13'üncü Dönem Açılış Töreni'ne katıldı. MHP Genel Merkezi'nde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bahçeli, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Meclis Genel Kurulu'nda yeni Anayasa ve başkanlık sistemiyle ilgili yapılacak olası oylamada 330'un bulunması ve referandum yolunun açılması konusunda MHP'nin tavrının ne olacağı sorulan Bahçeli, "Önce TBMM'ye Anayasa değişikliğiyle ilgili nasıl bir metin geleceğini görmemiz lazım. Uzun zamandan bu yana tartışmalar devam etmektedir. Bazı komisyonlar aracılığıyla önemli bir metin hazırlanmıştır. Bugün için tartışılan bu konu, yeni bir konu değildir. Evet, Türkiye'nin dünyadaki gelişmeler çerçevesinde, Türkiye'deki oluşumlar ve talepler doğrultusunda bir toplumsal sözleşmeye büyük ihtiyacı vardır. Bu sözleşmeyle ilgili tartışmalara artık bir son vermenin zamanın da geldiği kanaatindeyiz. Bunun için MHP olarak objektif, ülkeye öncelik veren, sorunların çözümüne yüksek katkı sağlayabilecek bir öneri ortaya koymuştur. Şu an Türkiye'de parlamenter sistem vardır. Bunun işleyişi tartışmalara sebebiyet vermektedir. Bazı reformlar yapılmasına ihtiyaç olduğu ifade edilmektedir" diye konuştu.

"MHP MECLİS'TEKİ ÇALIŞMALARA KATKI SAĞLAYACAK"

Şu anda fiili bir durum olduğunu ve bu durumun devam etmesi halinde Türkiye'nin bir kriz ve kaos ortamına sürüklenebileceğini vurgulayan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son dönemlerde de başkanlık sistemini gündeme getirmek suretiyle bu dönüşümün sağlanması arzusunu taşıyanlar vardır. Demek ki karşımızda iki temel tercih bulunmaktadır. Parlamenter sisteme devam mı edelim yoksa başkanlık sistemine geçelim mi? Başkanlık sistemine geçme arzusu taşıyanlar bir fiili durum yaratmışlardır. Bu fiili durum, bu şekliyle devam ederse Türkiye, bir kriz ve kaos ortamına sürüklenebilir. Bunu da aşmak lazımdır. Siyaseti yeni bir kaos ve kriz dönemiyle tıkamamak lazımdır. Önümüzdeki günlerde, siyasi iktidar başkanlık sisteminde çok ısrarlı duruşu ve zaman zaman da fiili durumlarıyla bunu şekillendirmeye çalışmasına cevaben TBMM'ye bir metnin getirilmesinde yarar vardır. Bu metin geldiği zaman MHP de metin üzerinde değerlendirme yapacak ve Anayasa değişikliği prosedürü çerçevesinde Meclis'teki çalışmalara katkı sağlayacaktır"

'YEDEK LASTİK' ELEŞTİRİSİNE YANIT: CEVABINI ÖNCE SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN VERMESİ LAZIM

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke'nin, partisine yönelik 'İktidarın yedek lastiği' eleştirisi hakkındaki görüşleri sorulan MHP lideri Bahçeli, bu soruyu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cevaplaması gerektiğini belirterek, "Buna yanıt vermeye gerek yok. MHP'nin ilkeleri, amaçları, hedefleri vardır. Kimseye yedek lastik olması söz konusu değildir. Başka türlü anlaşmaları da çok yanlış bulmaktayız. Birileri eğer CHP Sözcüsü olarak bunu medya aracılığıyla konuşuyorsa bunun cevabını önce Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun vermesi lazım" diye yanıt verdi.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 15.10.2016 14:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177