banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
09 Nisan 2016 Cumartesi 20:38
'Baas Rejimi dönemindeki kimi asker DAEŞ’e dahil oldular'
banner188
banner213
banner230

İSTANBUL

El-Şark Forumu ve Afrika-Ortadoğu Merkezi kabilinden planlı 'Ortadoğu'da Radikalizmi Yeniden Düşünmek' başlıklı konuşma kapsamında meydana gelen 'DAEŞ'in zamanı ve bağlamı' oturumda, örgütün devir içinde elbette güçlendiği tartışıldı.

Iraklı öğretim üyesi Yahya Alquwaysi, Baas Rejimi dönemindeki kimi askeri ve politik şahısların DAEŞ'e dahil olduklarını ve bu örgütü dönüştürdüklerini anlatarak, 'Irak ve Suriye rejimlerinin emektar çalışanları, emektar büyüklük adamları, selefi-cihadist birlikte hareketten, birlikte 'İslam devleti' anons fail birlikte harekete dönüşümü sağladılar.' dedi.

DAEŞ'in intihar eylemcileri içinde Iraklı ve Suriyelilerin biraz olduğuna ayraç fail Alquwaysi, şunları anlattı:

'Oysa bu örgütü kuran ve oluşturanlar Irak ve Suriyeliler. Neden intihar bombacıları bunlardan çıkmıyor? Sorusu cevaplanırsa, örgütü elan açık anlayabileceğiz. DAEŞ'in El Kaide'nin mirasını taşımadığını düşünüyorum, tersine DAEŞ'in arsıulusal birlikte cihat hareketi düzenli ettiğini düşünüyorum. DAEŞ, El Kaide kadar hipotetik birlikte akım değil. Biz Iraklılar, El Kaide ve DAEŞ'i incelediğimizde genellikle mutekit olmadıklarını görüyoruz. Bu ortaya konması lüzum birlikte aykırı düşünce aslında. DAEŞ, arsıulusal cihatçıların mirasını aldı ve El Kaide'nin bu söylemlerini ele geçirdi. Bir kanıt var; DAEŞ'in evcil bulunmadığı ve dışarının kurup yönlendirdiği birlikte çatı bulunduğu yönünde. Hayır, DAEŞ, banko Irak ve Suriye'de millî birlikte devletin kurulamamasının sonucudur. DAEŞ, levent boylu süredir bitmeme fail iç savaşın sonucudur. Bu arbede herhangi birlikte devir vardı. Yıllardır bitmeme fail mezhepsel çatışmaların sonucudur. Irak ve Suriye halkları militarist halklar. DAEŞ'in birlikte askeri pedagoji bilimi kampı kurmasına lüzum yoktu. Zaten bu halklar-ailelerin az elan hepsinin silahı var. Benim de var. Bundan ötürü DAEŞ militan bulma dair zorlanmadı.'

Exeter Üniversitesi Öğretim üyesi Omar Ashour da, DAEŞ'in Libya'daki emek harcamaları için bilim vererek, 'Kaddafi'nin uzantısı diyebileceğimiz 6 kabile var. Bu kabileler vaktiyle Kaddafi'yi ayakta tutanlardı. DAEŞ Libya'ya vardığında bu kabilelerle makas teması kurmaya başladı.' dedi.

Muhabir: Emin İleri

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 09.04.2016 20:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol