banner200
banner222
26 Ağustos 2014 Salı 17:13
Ba-Bs bildirimlerinde iş yükünü bitirecek çalışma
banner188
banner213
banner230

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Mehmet Okkalı ve Oda Sekreteri Nevzat Akkaya, meslek mensuplarının iş yükünün önemli bir kısmını oluşturan Ba-Bs formları ile ilgili önemli bir projeyi hayata geçirmek için Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB) yetkilileriyle ilk toplantısını yaptı.

Ba-Bs bildirimlerinin meslek mensuplarının mesaisinin çok önemli bir kısmını işgal ettiğini ve iş yükünü artırdığını söyleyen Okkalı, şunları kaydetti:

“Meslektaşlarımızın yükü her geçen gün artıyor. Ba-Bs bildirim formları bu yüklerden biri. Oda olarak bizim GİB’den talebimiz, Ba-Bs bildirimlerindeki oto kontrol sisteminin başlatılmasını ve hata olan firmalarla ilgili olarak meslek mensuplarına uyarı mesajı gönderilmesini istiyoruz. Böylece hem meslek mensuplarımızın hem vergi müfettişlerimizin iş yükü hafifleyecek. Bu uygulama ile işini düzgün yapan fakat sehven yapılan hatalar nedeniyle mükelleflerin cezai müeyyide ile karşılaşmasının önüne geçilmiş olacak. 10 günlük düzeltme beyannamesi verme süresinde hatalı bildirimler düzeltilecektir. Amacımız hem mükellefi hem de devletimizin hak ve menfaatlerini korumak” dedi.

Oda Sekreteri Nevzat Akkaya ise her eki kurumun da uzmanlarından bir heyet oluşturularak çalışma yapmasını önerisinde bulundu.

GİB yetkilileri ise konuyu teknik olarak inceleyeceklerini ve on beş gün içinde uzmanlarca konuyla ilgili bir rapor hazırlayacaklarını ifade ettiler.

Öte yandan ASMMMO ve GİB yetkililerinden oluşan heyet on beş gün sonra tekrar bir araya gelecek ve Ba-Bs formları ile ilgili GİB tarafından hazırlanan raporu masaya yatırmak üzere toplantıya son verildi.


http://www.muhasebenetwork.com/ba-bs-bildirimlerinde-is-yukunu-bitirecek-calisma.html
banner229
Son Güncelleme: 26.08.2014 17:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol