Yeşim
Yeşim
02 Haziran 2015 Salı 09:42
Aynı işverenin farklı işyerine geçiş yapanlar dikkat!
* 9 aydır bir markette çalışıyordum. İşveren çıkışımı yapıp sonra aynı anda aynı şirketin başka mağazasına girişimi gösterdi.
Haklarım kayıp olur mu? Olursa ne yapabilirim? 5...683981 Nolu SMS 
Şirketin farklı mağazaları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) açısından farklı işyerleri olduğu için SGK'dan çıktınız yapılmış olabilir.

Ancak İş Kanunu açısından aynı işverenliğin değişik işyerlerinde çalışmış olduğunuz için kıdem açısından, yıllık izin gibi İş Kanunu'ndan doğan haklardan bir kayıp olmaz. Fakat eski çalıştığınız yerden ayrılırken 'İşyerinden bir alacağım kalmamıştır', 'Alacağım yoktur' gibi bir ibraname imzalamayın. 



Doğum tarihim 01.01.1961. SSK giriş tarihim 10.05.1977. 4057 prim gün sayım bulunuyor. 600 gün askerlik yatırdım. Bu 600 gün 4057 güne dahildir. Yaş olarak 54 yaştan mı, yoksa 55 yaştan mı emekli olurum? 
1977 yılındaki girişinize göre 5000 prim günü tamamlar tamamlamaz emekli olursunuz.

Bunun için 943 gün daha prim ödemeniz gerekiyor. Eğer 'Hayır ben ödeme yapamam' diyorsanız, 3600 prim gün ile emekli olabilmek için 60 yaşınızın dolacağı 2021 yılını beklemeniz gerekmekte. Çünkü 08.09.1976 tarihinden sonra işe girenler yaş-kademeye girmektedir. İşe başlama tarihiniz bu tarihten önce olsaydı, 3600 prim günle 55 yaşınızın dolacağı tarihte emekli olabilirdiniz. Ancak siz yaş-kademe olarak 15 yıl sigortalılık, 3600 prim günün tamamlanması ve 55 yaşınızı tamamladığınız tarihlere göre 60 yaşına tabisiniz. İki yolunuz var, ya 943 gün daha prim ödeyip 2 yıl, 8 ay sonra emekli olacaksınız ya da başka prim ödemeden 60 yaşınızın dolacağı 01.01.2021 tarihini bekleyeceksiniz. Ayrıca 5000 günü tamamlamaya gideceğim ama sigortalı nasıl çalışacağım diye düşünmeyin. Bu zamana kadar ödenen primler SSK kapsamında ise bundan sonra isteğe bağlı prim ödeyerek de 943 günü tamamlayıp SSK'dan emekli olabilirsiniz. 



Yaz ayı malum izin dönemi başladı. İşyerinde herkes Ramazan'dan sonra yıllık izin istiyor. Biz de yıllık izinleri bölerek işçilerimize vererek kimseyi de mağdur etmeden çözüm yolları arıyoruz. Biz yıllık izinlerin bölünebileceğini biliyoruz fakat bir çalışanımız 'Yıllık izinler bölünmez, yarın başımıza iş açmayalım' deyince, size sorma ihtiyacı hissettik. Bize yardımcı olursanız seviniriz.
Yıllık izin sürelerinin işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur. Ancak izin süreleri, işçi ile işverenin anlaşması ile bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere en çok 3'e bölünebilir.

İşçilerinizle uzlaşarak en fazla 3 parça halinde yıllık izinleri kullandırabilirsiniz. 



1959 doğumluyum. 2000 yılından beri emekliyim. 4 yıldan beri çalışıyorum. Çalıştığım yer senelik iznimi 14 gün veriyor. '50 yaş üstü emekli çalışanların izin hakkı 20 gün' diye biliyorum. Ben iznimi 20 gün istedim, reddedildim. Ayrıca resmi tatil günlerinde de çalışıyorum, mesai ödenmiyor. İşten ayrılsam tazminatımı, bu haklarımın parasını alabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor? 5...619302 Nolu SMS
İş Kanunu'nun 53. maddesine göre, yaşları 50 ve daha yukarı olan işçilere, 20 günden aşağı izin verilemiyor.

İlk 5 yıla kadar (5 yıl dahil) işçilerin 14 gün izni var. Ancak 50 yaş ve üzerindeki işçiye, 1 yıllık hizmeti doldurduğunda, en az 20 gün izin verilmesi gerekiyor. Bu süre, emekli olduktan sonra çalışan 50 yaş ve üstündekiler için de geçerli. Yargıtay kararlarına göre; hak kazandığı izni çalışmakta iken işverenden isteyen işçi, kendisine böyle bir iznin kullandırılmayacağı açık ve kesin şekilde ifade edildiği takdirde İş Kanunu'nda tanınmış olan haklarını kullanabilir.

Örneğin; işçi için bu durum sözleşmeyi haklı nedenle fesih yetkisi verir. Tazminatını işverenden talep edebilir.



NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

10.04.1965 doğumluyum, sigorta başlangıcım 01.05.1995 tarım Bağ-Kur, 01.03.2011'den sonra da esnaf Bağ-Kur'undan devam etmekteyim. Acaba ne zaman emekli olabilirim? 5...041658 Nolu SMS 
Tarım ya da esnaf Bağ-Kur emekliliğinde farklılık yok.

Tarım başlangıçtan itibaren devam ettiğiniz varsayıldığında 9000 gün ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. 13 aylık askerlik borçlanıp hem 54 yaşa tabi olur hem de işe girişinizi bir yıl, bir ay daha öne çekebilirsiniz.

Bu durumda prim günü tamamlayıp 54 yaşınızın dolacağı 01.04.2019 tarihinde emekli olursunuz. 



Ben 1983 doğumluyum. Sigorta girişim 17.03.2005. Ayrıca 1996'da çıraklık okulundan girişim var, etkisi olur mu? Ne zaman emekli olurum? 5...538752 Nolu SMS
Çıraklık girişi emeklilikte sayılmaz, bu nedenle emeklilikte işe başlama tarihiniz 2005 yılı olarak hesaplanmaktadır. En az 4500 prim gün ve 60 yaş ile kısmi, yine 60 yaş ve 7000 prim günle tam emeklilik şartlarına tabisiniz.

Ali ŞERBETÇİ

http://muhasebeweb.com/haber_detay.php?id=3937_Ayni-isverenin-farkli-isyerine-gecis-yapanlar-dikkat.html

Son Güncelleme: 02.06.2015 09:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol