banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
28 Şubat 2016 Pazar 17:47
'AYM'ye bireysel başvuruyu biraz daha netleştirmek gerekir'
banner188
banner213
banner230

TBMM - MELTEM ÖZTÜRK

Eski TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Anayasa Mahkemesinin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül üzerine verdiği kararını, AA muhabirine değerlendirdi.

Tutukluluğun istisna, tutuklanmadan yargılamanın esas; davaların acele karara bağlanmasının esasi bulunduğunu vurgulayan Kuzu, 'Buna karşın duruşma tevkif vermiştir, ona da hürmet duyarım, o ayrı bir mesele. Fakat Anayasa Mahkemesi, kararını bunu aşan bir hale getirmiş. Oradan bir nevi davanın özüne girerek, dört dörtlük onu yapmaz kabilinden davranıyor lakin anlatım özgürlüğü, matbuat özgürlüğünü öne çıkararak, neymiş bunlardan yargılanıyormuş gibi... Anayasa Mahkemesinin buraya denli duhul yetkisi yok' diyerek konuştu.

'Çok seylap kullanıyor'

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruyu, ast duruşma namına geçerek değişmeyen alması düşüncesince vermediklerini dile getiren Kuzu, kararın, o bölümünü bulunmayan saydığını, anlamının olmadığını bildirdi.

Kuzu, şunları kaydetti:

'Çünkü ast duruşma yargılar, cezayı adalet ediyorsa verir, beraatsa aklanma verir. Mahkeme bireysel başvuruda, söz gelişi twitter sonucunda gördük, mahkemelerin namına geçerek, değişmeyen verdi. Bu verdiği değişmeyen da o devir baş döndürücü ağız dalaşı konusu oldu. Herhalde bireysel başvuruyu, anayasal planda bir el daha gözden kılmak lazım. Bireysel başvuruyu biraz daha netleştirmek gerekir. Çünkü baş döndürücü seylap kullanıyor' dedi.

2 sene geçmiş Anayasa Mahkemesine açık davası bulunduğunu kail Kuzu, laflarını şöyleki sürdürdü:

'Ey Anayasa Mahkemesi, mademki değişmeyen veriyorsun, benimkine nite değişmeyen vermiyorsun? Bunlardan baş döndürücü daha önceydi, 2 sene geçti. Onur, haysiyet, izzetinefis baş döndürücü daha ferah kavramlar mı? Ağza alınmayacak küfürler... '

Muhabir: Meltem Öztürk

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 28.02.2016 17:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol