banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
17 Ocak 2016 Pazar 17:17
'Aydın'daki olayla ilgili müfettiş görevlendirildi'
banner188
banner213
banner230

ANKARA

Aydın'ın Nazilli ilçesinde annenin çocuğunu döverek öldürdüğüne ilişkin iddiaların idari yönden araştırılması amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun talimatıyla 2 müfettiş görevlendirildiği, ihmali olanlar hakkında idari ve hukuki tüm işlemlerin yapılacağı bildirildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında yer alan 'Devlet Eliyle Cinayet', 'Annesinin Dövdüğü Çocuğu Devlet Kurtardı, Yine Anneye Verdi', 'O Çocuk Dayaktan Öldü' haberlerine ilişkin açıklamada bulundu.

Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğüne 6 Ocak'ta bir kadının 3 çocuğunu darbettiğinin bildirilmesi üzerine olay yerine giden ekiplerin, anne A.Y. ve çocukları Y.E, M.E. ve C.Ç.E'nin durumuyla ilgili cumhuriyet savcısına bilgi verdiği kaydedilen açıklamada, gerekli işlemlerin ardından anne ve çocukların, değerlendirilmek üzere sosyal hizmetler müdürlüğüne getirildiği belirtildi.

Açıklamada, 'A.Y. ve 3 çocuğu sosyal hizmetler müdürlüğümüze getirilmeden önce, ilçe emniyet müdürlüğünce, müdürlüğümüz telefonla aranarak, komşunun telefonla ihbarda bulunduğu, sesler duyulduğunu söylediği, darp yapıldığına dair bir gözleminin olmadığı bildirilmiştir. 7 Ocak'ta yapılan sosyal inceleme sonucunda, vefat eden M.E. hakkında sağlık tedbiri, aile üyeleri hakkında danışmanlık tedbiri alınması, çocuklar Y.E. ve M.E. üzerinde anne A.Y'ye bir yıl süreli sosyal ekonomik destek verilmesi uygun görülmüştür' ifadeleri kullanıldı.

Anne gözaltına alındı

Nazilli Belediyesi ile görüşmeler sonucu aileye gıda, ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ile kaymakamlık aracılığıyla da kira, gıda ve evdeki eksik eşyaların temini için nakdi yardım yapıldığı vurgulanan açıklamada, aynı gün vakıf tarafından anneye 500 lira nakdi yardımda bulunulduğu kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

'14 Ocak'ta polis tarafından Nazilli Sosyal Hizmet Merkezine ihbar edilerek anne ve çocukların hastaneye kaldırıldığı, M.E'nin hastanede vefat ettiği belirtilmiştir. Aydın Nazilli'de meydana gelen olayın öğrenilmesinin hemen ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu, olayın tüm yönlerinin araştırılması talimatı vermiştir. Bakan Ramazanoğlu, bu kapsamda Aydın Valisi Erol Ayyıldız ve tüm yetkililerle acil kodlu bir toplantı yapmıştır.

Ayrıca çocuklar Y.E. ve C.Ç.E. koruma altına alınmıştır. Ramazanoğlu'nun talimatıyla, olayın idari yönden araştırılması için 2 müfettiş görevlendirilmiştir. İncelemenin tamamlanmasının ardından ihmal varsa, ihmali olanlar hakkında idari ve hukuki tüm işlemler yapılacaktır. Bakanlığımız ilgili birimleriyle adli soruşturma sürecini yakından takip etmektedir.'

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 17.01.2016 17:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol