banner200
banner216
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
07 Ekim 2016 Cuma 09:27
Aycı, yabancı gazetecilere 15 Temmuz’u anlattı
banner188
banner213

Türk Hava Yolları Genel Müdürlük binasında düzenlenen basın toplantısında 11 ülkeden gelen yabancı gazetecilere 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi ve FETÖ/PDY terör örgütünü anlattı. Gazetecilerin sorularını tek tek yanıtlayan Aycı, İstanbul’da yapımı devam eden üçüncü havalimanının bitmesiyle yolcu kapasitesi bakımından dünyada sayılı bir çok havalimanını geride bırakacaklarını da sözlerine ekledi.

“Transit yolcu oranı yüzde 60’a yükseldi”

Azeri bir gazetecinin ‘Türkiye’de yaşanan olayların ardından transit yolcuda azalma oldu mu? Olduysa bunu arttırmak için ne gibi çalışmalar yapacaksınız sorusu üzerine THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı,THY’nin transit yolcuda azalma değil artışın yaşandığını dile getirdi. Aycı, “Yabancı gazetecileri Türkiye’ye davet ederek bu kayıpları önlemek için attığımız adımlardan bir tanesi. Sizleri çağırıp samimi bir sohbet edebilmek ve size kendimizi anlatmaya çalışmak bizim geleceği telafi etmek noktasında çok önemli. Başka faaliyetlerimiz de var. Önce şunu söylemeliyim; transitte yolcu kaybetmedik. Asıl kaybettiğimiz yolcu lokal varışlı yolcuyu kaybettik bir miktar. Bizi zorlayan o. Tam tersi lokal varışlı yolcuda bir azalma olduğunda bunu telafi etmek için transite yüklendik. Bugün iş modelimizin içerisinde transit yüzde 60’a geldi. Bu transit yolcu bizim bugüne kadar hiç çalıştırmadığımız kaslarımızı çalıştırmamızı sağladı” şeklinde konuştu."Yeni cihazlar ve kameralar için çalışma yapıyoruz"

Bir basın mensubunun Türkiye’de yaşanan terör olaylarının ardından şirket olarak havalimanlarında ne gibi önlemler aldıklarına ilişkin sorulan soru üzerine Aycı konuşmasına şöyle devam etti:

“Bütün dünyada terör başlı başına bir mesele. Terörle mücadele konusunda biz kendi tedbirlerimizi alıyoruz. Örneğin şirket olarak EASA (Avrupa Hava Güvenliği Ajansı)’nın sivil havacılık güvenlik kuralları prosedürlerine tabiyiz. Hem Avrupa Sivil Havacılık Teşkilatı hem de uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı tarafından denetleniyoruz. Kendimizi ayrıca denetletiyoruz. Danışmanlarla çalışıyoruz, güvenlik şirketlerinden istihbarat ve güvenlik için danışmanlık hizmetleri alıyoruz. Dünyada 10 tane 5 yıldızlı havalimanından 5’inin güvenliğini yapan şirketten havalimanı güvenlik şirketimiz haricinde de güvenlik hizmeti alma çalışması yapıyoruz. Çok yakında sonuçlanacak. Bu anlamıyla her geçen gün güvenlik sektörüne çıkan kameralar yeni cihazların konabilmesi için çalışıyoruz.”

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 07.10.2016 09:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212