banner200
banner222
30 Ekim 2012 Salı 12:35
Avukatlardan boşama barıştır dönemi
banner188
banner213
banner230
 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in aileler arasında ombudsmanlık sisteminin hayata geçirileceğini açıklamasının ardından bir proje daha hayata geçirildi. Bakanlık, Hayat ve Hukuk Derneği ile bir protokol imzaladı. Protokola göre avukatlar, boşanmak için kendilerine başvuran çiftleri önce barıştırmaya çalışacak.

11 BARIŞTIRMA MERKEZİ

Bundan böyle dernek üyesi avukatlar aile içi sorunları için kendilerine başvuruda bulunan ve boşanmak isteyen çiftlere ikinci bir şans için harekete geçecek. Avukatlar boşanmak isteyen çiftlere öncelikle bakanlığın başlattığı aile danışmanlığı hizmeti almalarını önerecek. Bunu kabul eden çiftler danışmanlık merkezlerine yönlendirilecek. Proje kapsamında pilot olarak seçilen Ankara'da 11 merkez kuruldu. Merkezler başvuruların ardından çalışmaya başlayacak.

SAĞLIKLI İLETİŞİM 

Çiftler her şeye rağmen boşanmak isterseler Bakanlık yine ailenin yanında olacak. Bu durumda çiftler arasındaki sorunların sağlıklı iletişimle çözülmesi için çalışmalar başlatılacak. Aileye çocuğun ayrılığı en az hasarla atlatması için dersler verilecek.

Bakanlıkla yapılan protokol hakkında açıklamalar yapan Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Mehmet Kasapdernek olarak aile kurumunun önemini bildiklerini söyledi.

TEŞEKKÜR MEKTUBU ALDIK 

Konuyla ilgili çalışmaların hızla sürdüğünü belirten Kasap, "Birkaç aile ile ilgili olumlu sonuçlar aldık. Hatta aileler Bakanlığa ve derneğimize çok teşekkür ediyoruz evliliğimizi kurtardınız gibim ektuplar atıyorlar. Avukatlarımız böylece davalarını kaybediyorlar ama güzel sonuçlar alınması ve aile kurumunun korunması bizi mutlu ediyor" dedi.

Amaç en az zararla atlatmak

Boşanma aşamasında eşlerin ve özellikle çocukların çok büyük zararlar gördüğünü dile getiren Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Mehmet Kasap şunları söyledi: "Avukatlar vatandaşın yargı sisteminde karşılaştığı ilk kişilerdir. Eşler avukatlarımıza geliyor. Biz illa boşanmasın demiyoruz. Boşanma olacaksa bile o süreci sağlıklı yönetip en az zararla boşanmayı sağlayacağız. Yine merkezlere hukuki konularda da aile içi şiddetin önlenmesi konusunda da hukuk desteği vereceğiz."

AVRUPA’DAKİ ÖRNEKLER İNCELENDİ 

Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Mehmet Kasap çalışma kapsamında Avrupa'daki örneklerin incelendiğini söyledi. Kasap, "Avrupa ülkelerinde aile arabulucu merkezleri var. Bu merkezler Avrupa'da toplumsal sorunlara çözüm olunca devletler de çok ciddi destekler vermeye başladı. Biz de bunu ülkemizde uygulamak istedik" dedi.

Haber: Lütfi ERDOĞAN/ BUGÜN GAZETESİ 
banner229
Son Güncelleme: 30.10.2012 17:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol